Як пов’язані давня Галичина і стародавній Єгипет

Кажете – жодних контактів?

01.04.2023
Як пов’язані давня Галичина і стародавній Єгипет

На цьому фрагменті папірусу ви бачите зображення доволі заможної й впливової жінки – Тайохеріт, яка жила в часи 21-ої династії і яка була жрицею у храмі бога Амона. При житті ця Тайохеріт займала дві посади: перша називалася Небет-пер, тобто “господиня дому”; друга – Шемат, тобто “служниця” бога Амона-Ра і богині Мут.

Але зверніть увагу на цікавий предмет, який Тайохеріт тримає у правій руці піднесеній перед обличчя. Це – систр, давньоєгипетський музичний інструмент який використовували під час ритуальних священнодійств.

.

Саме такий давньоєгипетський систр був виявлений на Тернопільщині в районі нижньої течії Стрипи, ймовірно, в околицях біля Бучача, і детально, з усіма технічними його характеристиками, описаний о. Антоном Петрушевичем.

.

Ви гадаєте, що на цьому все і більше жодних давньоєгипетських знахідок у нас не виявлено..?

.

Помиляєтеся, бо перед 1870 роком у селі Жабинці Чортківського повіту на Тернопільщині було знайдено бронзову давньоєгипетську статуетку богині Ісіди з Гором на руках. Ще одна статуетка богині Ісіди – але вже без Гора – віднайдена 1875 року крилошанином греко-католицької капітули у Львові отцем Антоном Петрушевичем у селі Синьків Заліщицького повіту тієї ж Тернопільщини.

.

Про цю знахідку о. А. Петрушевич пише наступне:

.

«…бронзова статуетка, яка являє собою жінку з великими грудними сосками, голова якої у верхній частині прикрашена ніби віялом із сонячних променів…Описана статуетка Ісіди (була)…прибита на старій дубовій дощечці в домі одного селянина і поміщена між іконами святих на стіні. Вона зберігалась у родині її власника з давніх часів як зображення Пресвятої Богородиці…Ця фальшива ікона Божої Матері, помічена місцевим священником, була доручена мені для дослідження і передана до Музею старожитностей Руського Дому у Львові».

.

Ще одну бронзову статуетку, але вже із зображенням бога Осіріса, о.Антон Петрушевич оглядав 1871 року у місцевого поміщика в селі Могильниця Теребовлянського повіту Тернопільщини. Згодом схожі металеві скульптурки давньоєгипетських божеств були знайдені біля села Кам’янки Великої Коломийського повіту та у селі Городниця Городенківського повіту.

.

Вже у ХІХ столітті істориків зацікавив факт такої унікальної концентрації давньоєгипетських фігурок на території Галицького Поділля і прилеглого Покуття. Припускали, що ці бронзові фігурки давньоєгипетських божеств є імпортами або ж трофеями на нашій території (скажімо, внаслідок грандіозних військових пертурбацій в часі так званих Скіфських війн 260-270-их років). Однак, на початку 1990-х років я висловив  припущення, що вищезгадані фігурки давніх єгипетських божеств могли залишити, по собі, вихідці із малоазійських провінцій Римської імперії в яких культ Ісіди був чи не найпопулярніший.

.

Ці, прийшлі на Галицьке Поділля, спільноти могли перебувати тут у складі так званих вексиляцій (vexillationes) – спеціальних військових допоміжних підрозділів римської армії, які відправлялися за лімес/кордон Імперії, углиб варварської території для контролю за виконанням договорів римської держави з варварами, або ж для охорони високопосадових осіб і військових валок.

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.