Літній сезон — це не лише час відпусток і подорожей, а й період підвищеного ризику для людей із серцево-судинними захворюваннями.
Спека, зневоднення, різка зміна клімату та фізичні навантаження можуть спричинити погіршення стану здоров’я. Щоб уникнути ускладнень і провести літо з користю, кардіологи радять дотримуватись кількох простих, але важливих правил.
1. Дуже важливо правильно обрати місце відпочинку. Людям із серцево-судинними недугами варто уникати високогір’я, регіонів із занадто спекотним або вологим кліматом. Дуже небезпечними є тривалі перельоти чи дорога автомобілем більше 4 годин їзди, оскільки збільшується ризик венозного тромбоемболізму.
Jet lag – розлади біологічного ритму організму після тривалого перельоту та зміни часових поясів дуже не рекомендовано кардіологічним пацієнтам. Найкращими варіантами є місця з помірною температурою повітря, чистим повітрям і можливістю швидкого доступу до медичної допомоги.
2. Уникайте прямих сонячних променів і перегрівання. Температура вище +30°C створює надмірне навантаження на серце. Людям з ішемічною хворобою серця, артеріальною гіпертензією або серцево- судинною недостатністю рекомендується залишатися у прохолодних приміщеннях у найспекотніші години (з 11:00 до 17:00), носити світлий одяг, головний убір, користуватись сонцезахисними засобами.
3. Контролюйте споживання достатньої кількості рідини та позитивний водний баланс. У спеку організм втрачає багато вологи, що може призвести до згущення крові й підвищеного ризику тромбозів. Важливо вживати достатню кількість негазованої води — до 1,5–2 літрів води на добу, якщо немає обмежень з боку лікаря (особливо при серцевій недостатності).
Категорично протипоказано зловживати алкоголем, не вживати солодкі газовані напої та надмірну кількість кави. Ранкова чашка запашної якісної свіжомеленої кави навіть корисна. З алкоголю слід уникати міцних напоїв, пива. Бокал смачного прохолодного білого чи червоного сухого вина до вечері може бути корисним.
4. Їжа. Не рекомендується переїдання, особливо не вживати гостру та пряну їжу, навіть якщо ви відпочиваєте в регіонах з традиційним місцевим культом їжі та смаколиків. Як і звичайно для «сердечників» виключити сіль з раціону. Не зловживати солодкою їжею, молочними коктейлями, хлібо-булочними виробами, багатими на вуглеводи, особливо після 18 години вечора. Шматок червоної риби чи сет з морепродуктів до вечері дуже навіть рекомендується, оскільки має багато корисних поліненасичених жирних кислот корисних для організму.
5. Дозуйте фізичні навантаження. Піші прогулянки, плавання або легка гімнастика корисні для серця, але займатися фізичною активністю варто лише в ранкові або вечірні години, уникаючи перегріву. Різка зміна ритму життя чи надмірне навантаження (наприклад, у горах або на морі) можуть спровокувати загострення хвороби.
6. На відпочинку дуже важливо продовжувати медикаментозне лікування та регулярно приймати таблетки, які рекомендовано лікарем. Не варто змінювати режим прийому препаратів без консультації з лікарем, навіть у відпустці. Під час подорожей завжди тримайте медикаменти під рукою, а також майте із собою коротку медичну довідку з діагнозом і переліком ліків. Бажано мати з собою додаткові рекомендовані медиками ліки, на випадок погіршення стану чи загострення хвороби.
Літо — це чудова пора для відновлення сил, але для людей із серцево-судинними захворюваннями воно вимагає особливої уваги до свого здоров’я. Дотримуючись простих рекомендацій і не ігноруючи сигнали свого організму, можна безпечно насолоджуватись відпочинком і запобігти серйозним ускладненням.
Коментарі