Василь Процько про серцево-судинні проблеми, тромби, піст і вплив війни на серце

Василь Процько, доктор, завідувач відділення кардіології лікарні Святого Пантелеймона 1 ТМО м. Львова, у програмі Олега Радика “Go про” розповів про серцево-судинні захворювання, кількість госпіталізацій, чи впливає грип на серце, трансплантації та як залишатися здоровим.

15.03.2025
Василь Процько про серцево-судинні проблеми, тромби, піст і вплив війни на серце

Доброго здоров’я, пане Василь!

Добрий день. Дякую за можливість взяти участь у сьогоднійшній програмі і поговорити про актуальні проблеми в кардіології в умовах сьогодення.

Запросив вас не просто так, а через те, що прийшла весна. Крім Трампа, війни та путіна нам додалася ще й весна. Це насправді найгірший, найкритичніший час для серцево-судинних захворювань?

Звичайно весна це є період загострення всіх недуг, в тому числі серцево-судинних. Це виникає внаслідок того, що після зими є негативний вплив низьких температур: люди хворіли, мало рухались і багато їли. У хворих, які мали хронічні захворювання серцево-судинної системи, недуги на весну загострюються і ми маємо більшу кількість госпіталізацій.

Поясніть у прогресі: в один-п’ять, в два рази збільшується?

В півтора-два рази в нас збільшується рівень госпіталізації. Це специфічність осіннього, весняного періоду.

Люди так тішаться, що весна приходить, а вона все ж таки приносить свої “радощі”.

Вірус, грип косить Львівщину, ковід трохи зупинився. Наскільки це впливає на серце?

Після того як почався ковід, ми побачили негативні наслідки серцево-судинних ускладнень. Дуже багато зараз вірусних міокардитів, тобто – запалення серця. За останні років п’ять, мабуть, майже вдвічі збільшилась кількість пацієнтів, які перенесли міокардит, а це веде за собою серцеву недостатність. Тобто вірус уражає тканину серця і розвивається серцева недостатність.

Ковід вже майже зупинили, його майже немає, але ця біда далі прогресує, вона присутня?

Практично в нас ковіду майже немає, але є інші вірусні захворювання, які так само як ковід уражають серцеву тканину, тому є серцева недостатність, міокардити, що може призвести навіть до трансплантації серця. Це основна причина, чому людям проводять пересадки: переніс тяжкий міокардит і є покази до трансплантації серця.

Багато в нас трансплантацій?

Достатньо багато. В рік у нашій установі проводиться близько 30 трансплантацій.

Люди потім роками живуть? 

Люди живуть повноцінним життям. Звичайно вони приймають препарати для того, щоб не відбулось відторгнення орану.

Черги за серцем є?

Звичайно є черга і тут важливо, щоб реципієнту підійшов донор по усіх показниках.

Зрозуміло. Повернемось до грипу. Я знаю, що ви, як і я, прихильник вакцинації. Вакцинація – це вихід? 

Я вважаю, що методом вакцинації вдалося подолати ковід. Коронавірус не зник, він є, але ті люди, які хворіють, не мають таких ускладнених форм. Просто в організмі є диторанти тіл, тобто білок, який бореться з вірусом і не дає уражати внутрішні органи… Тобто вакцинація – це не тільки ковід, це – й сезонні віруси грипу. Закликаю всіх людей проходити планові щеплення для того, щоб зменшити ризик ускладень від гострих распіраторних захворювань.

Скажіть, будь ласка, а що робити молодим людям, в яких поколює серце чи є аритмія? Чи є певний алгоритм дій, як їм вирішувати ці проблеми? Я про вчасніть…

Почнемо з того, що серцево-судинні захворювання дуже помолодшали, особливо ішемічна хвороба серця. Інфаркт – якщо це було 50+ десять років тому, то зараз маємо і в 20 років. Тому що молоді люди зловживають енергетиками, зловживають їжею, недостатня фізична культура населення і молодшає ішемічна хвороба серця. Окрім здорового способу життя, люди повинні проходити планові медичні огляди – банальна кардіоргама, косультація кардіолога.

Як часто?

Раз в пів року, раз в рік.

Навіть якщо тобі 25 і ти себе добре почуваєш?

Абсолютно правильно. Навіть якщо тобі 25 років, то раз в рік потрібно проходити медичний огляд.

Якщо, наприклад, кольнуло в серці (навіть в мене так буває, хоча перевірявся недавно), то це сигнал чи це може бути просто?

Ну, якщо раз кольнуло в серці, то це не біда..

То може бути любов?

Так (ред. – усміхається). Але якщо це повторюється і ці симптоми прогресують… Загалом для серця нехарактерно “кольнуло”, а ось якщо є задишка або стискаючі болі за грудиною, то це сигнал до того, що потрібно звернутися до кардіолога.

Війна дуже вплинула на серцево-судинні захворювання? Ми переживаємо і пропускаємо все не тільки через голову, але й через серце… Цифри поповзли вверх?

Ми маємо зараз на Львівщині і, безпосередньо, у Львові велику кількість осіб, які переселилися зі східних і південних районів України. Є здорові, є хворі… Ми так само їх лікуємо.

А саме напруження впливає?

Звичайно. Це хронічний стрес, це переживання, ракетні обстріли, тривоги… Стрес це є ворог серцево-судинної системи.

Розкажіть, яку таблетку випити, щоб не боятися (ред. – усміхається)?

А нема такої універсальної таблетки. Треба виховувати своє ментальне здоров’я, ставитись до всього трошки по-іншому, ну, і фізична активність. Це допоможе уникнути депресій, стресів.

Василь Васильович, скажіть, вживають такі слова “відірвався тромб”, “шляк наглий трафив”, “інсульт” і т.д. Ви можете сказати простою мовою, що це відбувається і як цьому запобігти?

Тромб – це зусток крові, є венозні тромби і артеріальні. Те, що в народі кажуть “обірвався тромб і людина померла” (це може бути навіть в сні), то це обірвався тромб, який, як правило, сформувався в венах нижніх кінцівок. Це 70% тромбоемболії. В когось є варикоз, хтось про це знає, хтось не знає, а там формуються тромби. Тромб відривається від стінки вени і його несе кров до серця, а від серця мале коло кровообігу в легеневу артерію… Якщо цей тромб є великого розміру і оптурує просвіт легеневої артерії, то це рефлекторна зупинка серця, фактично – смерть. Так люди помирають в сні.

Я можу, наприклад, прийти до вас, до іншого лікаря і запитати: “В мене є тромби на ногах чи немає?”

Звичайно потрібно зробити ультразвук судин нижніх кінцівок. Люди, які мають очевидний варикоз, повинні за тим пильнувати. Є оперативні шляхи, медикаментозні.

Тобто слідкувати за цим. Ми можемо бачити в зародковому стані ці згустки крові?  Тобто ви можете сказати: “У вас тромб, важайте, щось з цим робіть?

Так, звичайно… Є різні шляхи оперативного втручання: є лазерна, радіочастотна абляція, є оперативна відкрита операція. Це значно зменшує ризик тромбоемболічних ускладнень. Крім цього такі ускладнення є в пацієнтів, які мають аритмію, тобто вони можуть і не знати про це…

Скажіть мені, аритмія – це що таке? 

Це не ритмічне скорочення серця.

Людина її відчуває?

50% пацієнтів не відчувають. Саме тому планові медичні огляди дозволять встановити, чи є в пацієнта нормальний ритм чи в нього є аритмія. Тобто з аритмією можна ходити й не знати, а потім опинитися в інсультному відділенні. Тому що тромби формуються в порожнині серця і рухаються церебральними мозковими артеріями, оптурують просвіт судин, які кровопостачають головний мозок, і таким чином стається інсульт. Є інші тромби – артеріальні тромби, які виникають внаслідок атеросклерозу. Є атеросклеротичні бляшки…

Я знаю, що всі ці слова вживають. Що таке “атеросклеротична бляшки”?

По простому: це відкладання холестерину в стінці судини. Вони є у всіх людей, в когось більше, в когось менше. Артеріальна гіпертензія, нестабільність артеріального тиску, стрес, куріння, зловживання алкоголем – це все може сприяти тому, що атеросклероз доростає до певного моменту і тріскає. Організм бориться з тим так, що формується тромб на тому місці, де тріснула бляшка. Так виникає інфаркт міокарда, так виникає інсульт горстий мозковий. Це основні причини, які призводять до великої летальності пацієнтів.

Є якась таблетка від цього?

Нема, унівесальної таблетки нема. Це, в першу чергу, здоровий спосіб життя, харчування і, якщо вже є ішемічна хвороба, то потрібно звертатись до відповідних лікарів (кардіолога, невропатолога), контролювати рівень холестерину, позбутися шкідливих звичок і таким чином попередити ці захворювання.

Є гендерні особливості, як хворіють чоловіки і жінки? Є якась статистика?

Так. звичайно. Тема моєї дисертації “Гендерні відмінності”. Десь 30 років тому вважалося, що чоловіки хворіють набагато частіше і помирають від серцевих недуг…

Є таке. Жінка хворіє, чоловік вмирає…

Але насправді жінки дійсно до менопаузи хворіють значно менше на серцево-судинні захворювання, там є певний механізм: їхні естрогени це є захисні гормони. Але, коли жінка вступає в менопаузу, то рівень захисних жіночих статевих гормонів різко знижується і вони (ред.- жінки) можуть мати в 2 рази більший ризик захворювання ішемічною хворобою серця, ніж чоловіки.

Зараз піст, корисно? З вакцинацією ще піст будемо рекламувати (ред. – усміхається).

Звичайно. Здоровий спосіб життя, час подбати про своє ментальне, фізичне здоров’я. Але я противник, як і медицина загалом, фанатизму. Коли хтось святкував Різдвяні свята, а потім різко кинув пити, курити і перестав їсти. Це неправильно.

В мене є кілька знайомих, які постять, а потім так “трабабах” два дні свята…

Власне, потім з’їдять і вип’ють то все, що вони не випили і не з’їли за піст. Тому до цього треба ставитися з розумом. В цей період є добре зменшити вживання жирної їжі, побільше вживати вітаміни, фрукти, овочі, рибу (фолієві кислоти, які є корисні для організму, для серцево-судинної системи в тому числі).

Зрозуміло… В нас війна, в нас ВЛК… Багато людей реально настільки хворих? Хворіють  чоловіки на серце?

Хворіють, але вони зараз дуже активізувалися, шукають якісь документи, бо “я там п’ять років тому лежав в лікарні”… Ті люди, чоловіки, попадають в ТЦК, їх скеровують на комісію, де оцінюють стан здоров’я. Дуже часто ми з ТЦК отримуємо пацієнтів з актами дослідження стану здоров’я. Зараз ми можемо сучасними методами обстеження, які є в кардіології, визначити, чи дійсно там є серцева недостатність, якась проблема…

“Закосити” важко по серцевій?

Досить важко! Через те, що є методи дослідження, як лабораторні, так і інструментальні, які дозволяють об’єктивно оцінити стан серцево-судинної системи. Тому, хто симулює, то їх можна викрити.

Добре, Василь Васильович. Радий вас бачити. Краще ви до нас. Як ви мені колись казали: “Приїжджайте, але на своїх двох, не на швидкій”. Дякую вам за розмову. Переживемо весну, переживемо путіна, переживемо Трампа. Дякую.

Дякую, взаємно.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.