Зокрема Галина Недзельська пояснила, що таке “індексація” пенсій та як вона проводиться.
Індексація пенсій проводиться щороку станом на 1 березня (її проведення передбачено частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“) шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, щороку визначає Кабінет Міністрів України. Цей коефіцієнт відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
“Перерахунок пенсій проводиться з 1 квітня кожні два роки пенсіонерам, які після призначення/ попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули не менше 24 місяці страхового стажу”, – зазначила Недзельська.
Також вона додала, що перерахунок пенсії проводиться автоматично без додаткового звернення особи до територіальних органів ПФУ. Право на перерахунок визначає страховий стаж, набутий на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок. Якщо особа набуває необхідний для перерахунку страховий стаж, наприклад, у травні, тоді такій особі необхідно звернутися з заявою до органу Фонду про проведення перерахунку.
Олег Радик запитав, що робити у випадку, коли людина вважає, що пенсія призначена “несправедливо”?
Галина Недзельська пояснила, що у такому випадку особі необхідно звернутися з заявою особисто до територіального органу ПФУ або засобами вебпорталу Пенсійного фонду України дистанційно через особистий кабінет при наявності електронного цифрового підпису (ключа ЕЦП).
Варто зазначити, що начальниця Пенсійного фонду Львівщини також розповіла, чи враховується період навчання у вишах при призначенні пенсії. Так ось, до страхового стажу при обчисленні пенсії зараховуються періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах до набуття чинності Законом України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (до 01 січня 2004 року) на підставі дипломів з вкладками. Після 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови сплати страхових внесків.
“Наприклад, якщо особа подає в цьому році документи на призначення пенсії, у неї страховий стаж по даних, які є в реєстрі Пенсійного фонду буде рахуватися лише з 2004 року… До 2004 року стаж рахується по даних трудової книжки”, – зазначила Недзельська.
Також вона додала, що період проходження строкової військової служби до 1 січня 2004 року також зараховується до страхового стажу на підставі військового квитка, а навчання у ВУЗах – на підставі дипломів з вкладками. Отже, особа разом з заявою на призначення пенсії подає документи, що підтверджують наявність трудового стажу до 1 січня 2004 року, зокрема трудову книжку, диплом про очне навчання, військовий квиток та ін. Крім того, враховуються дані про особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Якщо ж людина навчалася і загубила трудову книжку, або коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи, містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, то Галина Недзельська зазначила, що для підтвердження стажу роботи при зверненні особи за призначенням пенсії, орган ПФУ скеровує запит щодо підтвердження періодів роботи на підприємстві в архівну установу (якщо підприємство передало документи в архів) або на діюче підприємство.
Окрім цього вона розповіла, що період навчання, в тому числі за кордоном, після 1 січня 2004 року зараховується до страхового стажу лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
“На сьогодні Україна має укладені міжнародні угоди з 19 країнами, в тому числі з Польщею… Варто зазначити, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області визначено установою зв’язку з закладом соціального страхування Республіки Польща (ZUS)”, – пояснила Недзельська.
У державах, з якими Україна має міжнародні договори за пропорційним принципом, період навчання зараховується лише для визначення права і за умови підтвердження періоду навчання компетентною установою Договірної сторони згідно “формуляру зв’язку”.
Коментарі