Звільнення Харківщини – це виклик усій системі, яка будувалася 31 рік

Звільнення Харківщини – це не лише перемога. Це виклик.

19.09.2022
Звільнення Харківщини – це виклик усій системі, яка будувалася 31 рік
Вадим Денисенко

Харківщина – це, як мінімум, сотні зрадників і колаборантів. І зараз всі дивляться на те, а що зробить держава. Є приклад 2014, який ми профукали. Є історичні аналогії. Але все це минуле: нова ситуація потребує нових рішень сьогодні і зараз.

Я скажу свою точку зору, яка багатьом видасться дивною. Я її відстоював тоді, коли багато і безплідно ми боролися з корупцією. А зараз вона стає, як на мене кардинально важливою.

Все, абсолютно все, в соціально-політичних процесах починається з консенсусу еліт. Не з законів, не з революцій чи мітингів. Все починається з консенсусу еліт, які виробляють суспільний договір. Простіше кажучи, встановлюють правила гри. Я розумію, що після цих слів маса людей почне пафосно говорити: «треба просто виконувати закони». І вони праві, але є один нюанс: «виконувати закони» – це також консенсус еліт.

Звільнення Харківщини і різка актуалізація питання колаборантів, яке є тією важливою точкою, коли суспільство має почати говорити про новий суспільний договір.

Що там має бути? Якщо ми говоримо про колаборантів, то там має бути чітка норма: всі мають сидіти, незалежно від посади (керівники силових органів, ієрархи церков, мери чи нардепи – не має значення). І це має бути жорстко проартикульовано. Консенсус еліт передбачає публічність, адже без неї цей самий консенсус легко порушити.

Я свідомо не хочу зараз писати про держуправління чи корупцію. Там теж має бути той самий консенсус оголошений публічно.

Неля Штепа давно мала сидіти в тюрмі. Але крім неї, мають бути питання до тих, хто 8 років тягнув цю справу і не довів її. І зараз от цей ноунейм виконавець має розуміти: він головою відповідає за те, щоб всі папірчики були в порядку і зрадник був покараний, скільки б хабарів він не пропонував.

Ми не можемо допустити, щоб після Бучі та Ізюма у нас штепи ходили вулицями і балотувалися в депутати. Це виклик не тільки і не стільки для влади, скільки для нас. Адже без цього, ми будемо приречені на революції і скочування в хаос.

Як відбувається консенсус еліт? Дуже просто. Це міжсобойчик ключових політичних і, можливо, бізнесових гравців, які збираються десь і домовляються про червоні лінії. Той хто виходить за їхні межі – випадає з політики чи бізнесу. Так зробили поляки, які домовилися ще до виборів Валенси, що вони рухаються в сторону Європи і відкидають будь-які територіальні претензії до українців та білорусів. Так зробив Саакашвілі, який зламав бандитизм і низову та середню корупцію. Так робили в історії сотні політиків.

У нас теж були такі спроби в часи Кучми, коли кожен знав своє місце і розумів, що відкат не повинен перевищувати 10%. Але фраза, яку приписують Юрію Кравченку «Навіщо нам бандити, коли є міліція», знищила бандитизм, але відкрила ящик Пандори.

Колаборанти – це один з найпростіших моментів консенсусу еліт (з системою управління все значно складніше). І з нього потрібно почати. Бо саме він зараз є наріжним каменем побудови нової України.

Вадим Денисенко

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.