Звідки на Львівщині виник “грязьовий вулканізм”

Кілька днів тому Львівщина отримала своєрідне “привітання” із дуже віддаленої геологічної епохи і… тим самим обзавелася новим потенційно цікавим туристичним об’єктом. Правда, з гірким присмаком…

01.05.2023
Звідки на Львівщині виник “грязьовий вулканізм”

Чи ви чули колись про грязьовий вулканізм..? Ні? От і я до вчорашнього дня так толком і не знав що це таке і який воно має стосунок до Львівщини.

.

Якщо коротко, то грязьовий вулканізм є доволі унікальним для теренів Європи, де на сьогодні діє лише кілька грязьових вулканів: один – на Сицилії, ще один – на північних передгір’ях Апеннін і ще один – в Румунії (його там називають Берківським). А от в Україні таких грязьових вулканів незрівнянно більше – понад п’ятдесят, причому майже всі вони знаходяться на Керченському півострові. Є правда  виняток – всім відомий грязьовий вулкан біля Старуні на Івано-Франківщині й ще один біля села Коліньківці на Чернівеччині.

.

А тепер коротко про те, що сталося.

.

Як багато з вас вже знає, що у ніч з 26 на 27 квітня 2023 року мешканці села Розвадів що поблизу Миколаєва на Львівщині, пробудилися раптом від підземного гулу і якогось ядучого газу який почав проникати в їхні оселі. Одночасно на кількох обійстях розвадівських селян почали утворюватися невеликі провалля глибиною до п’яти метрів які тут же заповнювалися “киплячою” водою із глинистим намулом: асфальтне покриття на очах господарів просідало і провалювалося у ту глинисту суміш. Крім того, із кожного такого провалля на висоту до семи метрів почали фонтанувати справжні гейзери, з якими виходив вже згаданий газ і від якого ту же дохла домашня птиця. За словами розвадівських мешканців приблизно о 23 годині “почала підійматися земля”, а “…уся річка бурлила” (то про Дністер на березі якого знаходиться Розвадів).

Львівський геолог Василь Дяків – доцент кафедри екологічної та інженерної геології гідрології Львівського національного університету імені Івана Франка, керівник Наукового Центру ТзОВ “Інститут “ГІРХІМПРОМ” – вивчивши усі обставини появи цього неочікуваного поблизу Львова природного феномену прийшов до висновку, що грязьовий вулканізм в Розвадові цілком може бути пов’язаний із “…тектонічними порушеннями неогенового віку (від 23 мільйонів років тому – М.Б.), які затомповані четвертинними відкладами, похованими та ущільненими торфами…” Хоча, як зазначає дослідник, можуть бути й інші причини цього незвичайного об’єкту в Розвадові.

.

Все це із “розвадівським грязьовим вулканом” звісно цікаво – скажете ви, хоча і трагічно водночас для місцевих мешканців.

.

Наприкінці хочу звернути увагу на одну обставину, про яку досі – в стосунку до розвадівського феномену – ще ніхто не говорив.

.

Маю на увазі отой – дуже схожий на розвадівський – грязьовий вулкан в Старуні на Івано-Франківщині про який я згадував на початку допису. Так от, глинисті виверження в Старуні від такого ж грязьового вулкана мають “…перевищення середніх для ґрунту концентрацій таких радіоактивних елементів як радію-226 більше у 700 (!) разів, торію-232 – у 30 разів, а урану-238 – у 4 рази. У повітря із розколів і свердловин разом із метаном підіймається радіоактивний газ радон-222. Загальний гама-фон у місці виверження може перевищувати встановлені санітарні норми у 3-10 разів…”

.

Звісно, детальні аналізи того що насправді вивергається з-під землі в Розвадові (і наскільки воно помічне чи шкідливе для людського організму) ще попереду.

.

Поки що до вияснення усіх обставин: з чим насправді маємо справу у Розвадові, краще туди не їздити “на оглядини”. Приміром, для грязьового вулкана у Старуні рекомендують наступне: оскільки забруднена радіонуклідами глиниста суміш зазвичай налипає на підошви взуття і в такий спосіб потрапляє до транспорту й у наші домівки, то необачний “турист” ще довго мимоволі вдихатиме ті небажані хімічні сполуки разом із побутовим пилом…

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.