“Жити потрібно так, щоб хотілося жити”

В Гарнізонному храмі до 22 грудня триває виставка «Історії в речах. Втечі та прибуття».

19.12.2023
“Жити потрібно так, щоб хотілося жити”
Фото: Адріана Довга

Історії жінок, які рятувалися від війни – це історії фактично всієї нашої держави. Нема людини в Україні, яку оминули ці історії у той чи інший спосіб.

Україна пережила і переживає найбільшу в історії людства міграцію. За даними ООН – понад 8,5 млн українців виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення.

Тому ця виставка – дуже про живе.

Історії, розказані через призму речей, які взяли зі собою, які отримали в нових домівках, які взяли б зі собою, коли вертатимуть додому жінки з окупованих територій.

Більшість брала те, з чим пов’язана їх національна ідентичність, з родиною: прапори, вишиванки, сімейні фото. Хтось брав гітару, фотоапарат чи навіть дельфінчика зі шльопанця своєї тітки як пам’ять про дитинство.

У проєкті взяли участь 40 жінок (зі Львова, Чернівців, Аугсбурга). З них 10 , які приїхали до Львова.

З Бахмута Світлана Кравченко, яка є учасницею ГО «Бахмут Український», привезла греко-католицький псалтир своєї прабабусі 1901 року. З благословенням самого Андрея Шептицького. Отримуєш шок, розуміючи, що на початку ХХ століття в Бахмуті була Греко-католицька церква, а дідусь в листах зізнавався в коханні фантастичною українською мовою.

В Сови 5 дітей, воює чоловік і троє дітей. Вона з Костянтинівки. І це історія надзвичайної сім’ї. Родини зі Сходу, яка боронить Україну з 2014 року.

Катерина Птаха втікала з Луганська зі сином, у якого аутизм. Її історія вражає. Вона зараз живе у Винниках. Які, як вона стверджує «пахнуть Луганськом».

«Я в’їду до Криму на танку з кримсько-татарським прапором – стверджує Ельміра, яка виїхала з Криму. І везла зі собою передусім прапор кримсько-татарського народу, і навіть саджанець кримського фундука.
Ганна Атаманенко з Херсону виїхали уже після деокупації міста. Яке почали накривати шквалами обстрілів. І там стало неможливо жити. Каже: Я б показала людям осколки снарядів, які назбирала і складала на купу коло свого будинку… Вони страшні…. Несуть смерть!.. Якби людина побачила і уявила, що це може до тебе прилетіти, тоді зрозуміла б, що ми пережили. Більше бачили б – не мали б втоми в цій війні.»

Студентка Львівської національної академії мистецтв Аделіна Манагарова. Яка виїхала з Нової Каховки, розказує, як на карті Херсонської області вона взала зі собою. Позначаючи рай. Який знищили окупанти. І як іграшкова акула стала її другом під час обстрілів в укриттях.

Анатстасія Глотова везла з Луганська прапор та наліпки «Луганськ- це Україна», а назад вестиме книгу, яку вона з друзями написала про оборону Луганського аеропорту.

Олена Сидорова зі Запоріжжя, як і усі, їхала на два тижні, тому не брала особливо речей. Але каже, що важливим є запах дому, тому речі, які «пахнуть домом»– це дуже важливо. Зараз працює в Іконарті. І каже, що хотіла б привезти до Запоріжжя оте все мистецтво і людей, які його творять у Львові.

Професорка Олександра Ляшенко з Луганська стверджує: «Ми навчилася жити, переосмисливши цінність речей. Матеріальне втратило особливу важливість. Великий привілей бути благочестивим і задоволеним. Найважливішими є люди. Давно вирішили родиною, що там, де ми – там і дім. І це не про житло.»

18 річна Катерина Шелудько з Красногорівки переселена 4 рази. Але оптимізму цієї дівчини можна позаздрити. В своєму інтерв’ю вона несе світу світло, кажучи: «Жити потрібно так, щоб хотілося жити. Це моя власна настанова собі і іншим. Я закохана в Україну. Насправді. Це надто прекрасне місце.»

Прочитати історії цих звитяжних жінок можете до 22 грудня2023 року в Гарнізонному храмі Петра і Павла (Театральна. 11 Львів), а з 23 грудня виставку прийматиме Культурно-мистецький центр «Супутник» (Повітряна, 20).

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Фото: Адріана Довга

Олеся Дацко

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.