У ZAG Gallery у Львові відкрили виставку, яка охопила 500 років мистецтва

У мистецькому просторі ZAG відкрили другу виставку. Платформа за цей короткий час стала культурним феноменом. За 76 днів її відвідали понад 35 тисяч людей, а загальне охоплення у соціальних мережах сягнуло 7,5 мільйона.

01.06.2025
У ZAG Gallery у Львові відкрили виставку, яка охопила 500 років мистецтва

Як повідомляє пресслужба Львівської ОВА, у стінах ZAG відбулося 80 мистецьких подій, 50 дитячих програм, 235 екскурсій – справжній вибух культурної активності у самому серці Львова.

«Рай і Пекло», така назву має друга виставка в галереї, яку відкрили напередодні, 30 травня. В її основі – ідея вибору, який постає перед кожною людиною: де її внутрішній дім – у раю чи в пеклі?

«Це виставка про людину і її вибір, де вам комфортніше – в раю чи в пеклі. Творець дав нам свободу. Можемо бути собою або втратити себе. Можливо, пекло – це не мати сміливості бути собою, жити чужим життям, боятися вибору? А рай – відповідальність за свободу, яку маємо? Творімо рай там, де ми є. Творімо не лише для себе, а й для тих, хто поруч. Дякую Захисникам і Захисницям, які в пеклі виборюють рай для нашої держави. Це думки, які не відпускають мене після огляду виставки «Рай/Пекло» у Zenyk Art Gallery», – зазначає начальник Львівської ОВА Максим Козицький.

Історія проєкту почалася з імені Альбрехта Дюрера. У ZAG вивчали мистецтво, яке евакуювали, зокрема роботи Дюрера, і натрапили на його серію гравюр, де рай і пекло існують буквально поруч. Саме ця ідея лягла в основу експозиційної концепції: співіснування протилежностей, яке простежується у творах різних епох, національних шкіл та жанрів.

«Ми читали про Дюрера, вивчали його інтереси, і натрапили на ці образи – пекло поряд з раєм. І все дуже гарно зійшлося. Власне, з цього почали розпрацьовувати концепцію. Це виставка про людину в моменті вибору. Про світло і тінь у кожному з нас», – розповідає кураторка виставки Христина Береговська.

У виставці представили 145 творів живопису, графіки, скульптури та інсталяції від 66 митців. Вона охоплює мистецтво п’яти століть — від середньовічної ікони до сучасних українських художників.

Серед ключових експозиційних блоків:

–  Графіка Дюрера XVI століття, у якій рай і пекло переплітаються у символіці та деталях;

– Голландський натюрморт XVI століття, що ілюструє тематику семи смертних гріхів;

– Голландська графіка XVIII–XIX століть – про людські почуття та матеріальні обмеження;

– Французький живописець XIX ст. Роже-Алан, який піднімає тему боротьби за гроші;

– «Страшний суд» – українська ікона XVI століття з фондів Національного музею у Львові;

– Картини Іллі Рєпіна, зокрема знакове полотно «Козаки пишуть листа турецькому султану», у якому художник описував власне розуміння раю і пекла – пекло у білосніжній Фінляндії, рай у злиденному, але живому Чугуєві;

– А також – твори сучасних українських митців, які крізь призму сьогодення розмірковують про добро і зло, боротьбу, вибір, гідність і ціну свободи.

“Кожна з частин виставки – це окрема історія, але всі вони сплітаються у спільне полотно роздумів про сутність людини, її внутрішні рішення, моральні орієнтири та здатність обирати. Рай і пекло – це не лише релігійні категорії, а метафора нашого щоденного житт”, – зазначили у повідомленні.

Виставку можна оглянути упродовж трьох місяців за адресою: Львів, вул. Шота Руставелі, 7.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.