У Львові відбудеться відкриття фотовиставки Латвійського фотографа Айвіса Шмулдерса “Не відвертайся”

Подія відбудеться 14 грудня 2024 року о 15:00 у Львівському Фотомузеї (Львівський палац мистецтв) за адресою вул. Коперника, 17.

10.12.2024
У Львові відбудеться відкриття фотовиставки Латвійського фотографа Айвіса Шмулдерса “Не відвертайся”

Назва виставки – «Не відвертайся». Це ніби побажання глядачеві, попередження не відводити погляду, витерпіти все, що представляє ця сцена.

У ньому полягає трагізм нашого часу, авторське сприйняття життя. Другою назвою виставки могло б стати “Банальність”. Те, що бачимо, дуже банально, тобто буденно. Начебто нічого особливого – речі, які трапляються дуже часто. Відбувається це у відомій повсякденній фактурі.

Тому фотографія може бути тут незамінним свідком та інтерпретатором.

Подія відбудеться в рамках Днів латвійської культури під патронатом Почесного консульства Латвійської Республіки у м. Львові в співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Розповідає автор:

Мене, автора цієї збірки, однорічною дитиною разом із родиною затримали як «неблагонадійний елемент» за тиждень до нападу Німеччини на СРСР у червні 1941 р.

Усіх заарештованих, у тому числі і мого батька Вольдемара Шмульдера, відправили в табори ГУЛАГу. Батька судили в Усольлагу і за ст.58 КК РСФСР (про зраду Батьківщини) у травні 1942 р. розстріляли. Його «злочином» проти окупаційної влади була робота інженером-кораблебудівником у вільній Латвійській державі.

Маму і моїх старших сестер Дайну та Інесу вислали до росії в Сибір, де вони працювали у колгоспі. Мати померла від голоду в січні 1943 року. Моїх сестер віддали до дитячого будинку, а мене усиновила дочка російського священника.

На прохання родичів депортованих дітей, Міністерство освіти, створене в окупованій Латвії в 1946 і 1947 роках, організувало повернення латвійських сиріт і напівсиріт зі спеціальних таборів Сибіру в росію. Моїх сестер теж відправили з дитбудинку до родичів на батьківщину. Потім моя старша сестра Дайна, коли їй виповнилося 16 років, знайшла родину, яка мене усиновила. Дайна довела, що я її брат (сестра показала мені мій шрам, який залишився після операції в дитячій лікарні в Ризі в 1940 році) і навесні 1947 року я напівлегально повернувся до Латвії. Мене виховувала прийомна сім’я. Батьки, які були далекими родичами, під час зміни влади потрапили до списків «неблагонадійних» у Латвії та кілька років після війни жили нелегально.

Як фотограф я сформувався в фотостудії ВЕФ радіозаводу і, особливо, як учасник Ризького фотоклубу в 70-80-х роках. Після активної участі у виставках, у 1988 році я отримав міжнародне звання AFIAP. У мене було 32 персональні виставки в Латвії, в Естонії, Словаччині та Польщі. Також брав участь у фотопроєктах у Латвії, Литві, Естонії, Росії, Україні, Швейцарії, Австрії, Німеччині, Франції, США та Японії.

Розголос забезпечують Суспільне Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, інтернет-видання “Площа Галицька” та Фотографії Старого Львова.

До та після події гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.