У Львові перенесуть пам’ятний знак актору-чекісту у музей “Територія терору”

У межах деколонізації у Львові до Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія терору” перенесуть пам’ятний знак Амвросію Бучмі, що розташований на вул. Є. Озаркевича – пл. Святого Юра.

19.03.2025
У Львові перенесуть пам’ятний знак актору-чекісту у музей “Територія терору”

Рішення затвердили 18 березня під час засідання виконавчого комітету Львівської міської ради.

“Замовником робіт з перенесення пам’ятного знаку визначено Галицьку районну адміністрацію. Там зазначили, що вказані роботи планують виконати завтра, 19 березня”, — йдеться у повідомленні.

У 2024 році у Львові перейменували вулицю Амвросія Бучми. Тепер вона названа на честь українського політичного та громадського діяча, дисидента, політв’язня, члена УНА-УНСО, поета Анатолія Лупиноса.

Довідково:

Амвросій Бучма — актор і режисер, народний артист СРСР.

Степан Шухевич у книзі «Спомини з Української-Галицької армії (1918—1920). Частина IV» згадував, що «галицький драматичний артист Бучма був тоді аґентом чрезвичайки під псевдонімом Бронек Домбровський».

У мемуарах Бучма зізнався, що працював у вінницькій ЧК, зокрема у 1919 році писав про це так:

«У ті бурхливі дні я багато часу і сил віддавав роботі у Вінницькій чека. Через декілька місяців Вінницю захопили петлюрівці й білополяки. З групою товаришів я залишився в місті за завданням. Коли вночі прибігли мене заарештовувати, через вікно я вистрибнув у садок і втік з-під самого носа гайдамаків і пілсудчиків. За допомогою знайомого лікаря довелося близько місяця переховуватись у будинку для божевільних… Події і напружена робота підірвали моє здоров’я. Після вигнання білополяків, я був звільнений від роботи в органах ЧК і повністю віддався театру».u

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.