У Львівській міськраді прокоментували самовільне встановлення вентиляційної труби на площі Ринок

Народна депутатка від «Слуги народу» та голова парламентського комітету з питань регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк обурилась, що у внутрішньому дворі між будинками №37 та №38 на пл. Ринок незаконно встановили масивну вентиляційну трубу. Натомість у Львівській міськраді пояснили, що знають про ці незаконні роботи, однак право складати відповідні приписи має Мінкульт, а комітет, який очолює нардепка, має повноваження перевірити, чому міністерство досі не відреагувало. Приміщення, де провели самовільні роботи, належить львівському бізнесмену Олександру Свіщову.

20.07.2025
У Львівській міськраді прокоментували самовільне встановлення вентиляційної труби на площі Ринок

Йдеться про будинок на пл. Ринок, 37 у Львові, відомий як кам’яниця Ґросваєрська. У 2019 році фірма «Дейлор Консалт» викупила в цьому будинку приміщення підвалу, першого поверху та антресолі за 45,5 млн грн. У 2021 році міська рада заявила, що власник приміщення проводить у памʼятці самовільні роботи. Представники міськради склали акт порушення та видала припис про їх усунення, а також звернулась у ДІАМ і поліцію, повідомляє ZAXID.NET.

«Площа Ринок, 37-38 – свавільно без дозвільних документів, проєкту чи погоджень управління історичного середовища розпочали реконструкцію на пам’ятці архітектури», – повідомляла тоді ЛМР.

Вже у грудні 2024 року фірма отримала погодження від департаменту архітектури для реставрації приміщень під заклад харчування, а в березні 2025 року фахівці Karp Restorer повідомили, що працюють над реставрацією памʼятки та показали автентичні знахідки.

19 липня Олена Шуляк на сторінці у фейсбуку опублікувала допис із обуренням, що у дворику між будинками на пл. Ринок, 37-38 встановили масивну вентиляційну трубу.

«Вентиляційна труба. Як сталева змія, що повилася історичним фасадом, нависла над головами мешканців і затягнула в петлю закон, пам’ять і здоровий глузд. Спершу зруйнували флігель XVII століття. Потім поставили безлику коробку, аби розширити приватизовані площі. А далі встановили вентиляційну шахту діаметром 70 см, яка повзла попід вікнами мешканців, принижуючи їх так само, як і ціле місто. Без дозволів. Без погоджень. Без проєктів. Я звернулась до Мінкульту, Львівської ОВА, міської ради, поліції. Всі дружно відповіли: незаконно. І всі так само дружно нічого не зробили», – написала Олена Шуляк.

Вона додала, що відтоді минуло пів року, а коментарях додала, що чекає на реакцію міської влади.

Керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко в коментарі ZAXID.NET пояснив, що міській раді відомо про проблему з самовільними роботами на пл. Ринок, 37 і зі свого боку місто вчинило все, що у його повноваженнях.

«Обидва будинки є пам’ятками архітектури національного значення. Відповідальність за їхню охорону, контроль, видання приписів і звернення до суду покладено на Міністерство культури. Саме Міністерство культури має вживати заходи протидії у таких випадках. Міністерство видало розпорядження на демонтаж труби. Однак, окрім розпорядження, більше нічого не зробили. Чому? Думаю, що народній депутатці потрібно своє звернення скерувати до відповідних службовців міністерства», – повідомив Євген Бойко.

Після невиконаного розпорядження, каже посадовець, Мінкульт повинен був піти у суд, і в такий спосіб змусити порушника демонтувати цю трубу.

«Саме комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, який очолює Олена Шуляк, мав би ініціювати розгляд бездіяльності міністерства у цьому випадку та дати належну оцінку їх роботі. Зрештою, звертаємося і до голови комітету і міністерства виконати роботу, яку вони повинні робитиза законом, або передати ці повноваження на місця. Ми впораємося», – додав Євген Бойко.

З 2022 року уряд позбавив муніципальні органи влади повноважень проводити перевірки на будівельних майданчиках. Тепер, аби перевірити потенційних порушників, міська ДАБК має отримати дозвіл у Мінкульту. Львівська міська рада неодноразово зверталася до уряду із проханням відновити дозвіл на такі перевірки.

До слова, ТзОВ «Дейлор Консалт» зареєстроване у листопаді 2018 року. Одразу після купівлі нерухомості на пл. Ринок фірму переписали на депутатів Львівської міської ради від «Європейської солідарності» Олексія Різника та Юрія Ломагу. Олексій Різник у 2019 році був вказаний і директором компанії. З 2022 року «Дейлор Консалт» належить бізнес-партнеру депутатів та колишньому співвласнику Винниківської тютюнової фабрики Олександру Свіщову.

Сусідню камʼяницю на пл. Ринок, 38 також у 2019 році придбала новостворена фірма «Крімсон Корп» за 56,5 млн грн. Зараз ця фірма припинила існування, однак одразу після аукціону її також переписали на Олексія Різника.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.