Фотомузей – це не просто архів старовинних камер та світлин, а місце – де ти занурюєшся в захоплюючу подорож крізь епохи, дізнаєшся багато нового про техніки та секрети фотографії. Кожен експонат, кожна виставка дарує нові враження та ідеї, дозволяючи не тільки доторкнутися до минулого, а й надихнутися на нові творчі звершення.
Роман Метельський – засновник музею, львівський колекціонер і дослідник фотографії, створив вражаючу колекцію, що налічує понад тисячу експонатів. Перша виставка музею відбулась в 2022 році в стінах Науково-технічній бібліотеці Львівської політехніки, де вона привернула значну увагу. Проте згодом музей знайшов нове місце для своєї колекції — в історичному палаці мистецтв, що знаходиться біля палацу Потоцьких.
Цікавим артефактом музею є фоторушниця — великий фотоапарат, що використовувався для того, щоб фотографувати тварин на великій відстані. Щоб зробити хороший кадр, потрібно було мати неабияку витримку, адже цю важку камеру спирали собі на плече, як справжню рушницю. Перед тим як зробити знімок, необхідно було налаштувати різкість, а будь-який рух чи навіть маленьке коливання, як від дихання, могло зіпсувати кадр. Проте, коли все було налаштовано правильно і ви залишалися абсолютно спокійними, результатом була чудова, чітка фотографія, що демонструвала здатність фотографа до неймовірної концентрації та майстерності.
Тут ви побачите різноманіття фотоапаратів, відеокамер з найдавніших років і до сьогодення. Технології еволюціонують і теперішні знімки найкращої якості, але особливе місце займають фотографії, зроблені старими камерами, кожна з них має свою історію.
У музеї також відкривається новий світ технологій — розвиток 3D. Колись для цього використовували спеціальні апарати, які нагадували поєднання фотоапарата й бінокля. Ці прилади показували окреме зображення для кожного ока, а ваш мозок об’єднував їх, створюючи ефект об’ємного зображення. Це був справжній прорив у сприйнятті зображень, і такі апарати стали популярними на свій час.
Фотомузей не тільки зберігає історію фотографії, але й активно організовує виставки, що дозволяють заглибитися в тонкощі мистецтва та його еволюцію. Зараз ви можете насолодитися виставкою Олега Огородника «Нескорені», яка присвячена українським воїнам до третьої роковини повномасштабного вторгнення. Ця експозиція вражає своєю глибиною та силою емоцій, змушуючи задуматися про важливість боротьби, мужності та незламності в ці складні часи.
Кілька років тому знайомий із Польщі подарував Роману ексклюзивний фотоапарат. У ньому вже була плівка, на якій залишилося 12 знімків. З них вдалося проявити й роздрукувати лише один. На ньому був зображений старший чоловік, який сидів на стільці і вдивлявся в камеру, ніби в очікуванні чогось важливого. Це фото стало своєрідним містком між минулим і теперішнім. Роман вирішив передати цю рідкісну фотокартку колишнім власникам фотоапарата і вони були надзвичайно вдячні. Це було більше, ніж просто фото – це була частинка історії, яку вони, можливо, вже й забули.
Ще одним загадковим експонатом є рамка з чорно-білою фотокарткою, на якій зображена молода пара, що ось-ось має піти під вінець. Але є одна особливість: червона весільна сукня, яку носила наречена, на фото виглядає чорною. Ця деталь завжди інтригувала відвідувачів. Легенда свідчить, що коли жінка з цієї фотокартки, передчуваючи свою близьку смерть, вирішила продати рамку, то поставила одну умову: фотокартка повинна завжди залишатися саме в цій рамці. Так ця фотографія потрапила до музею, залишаючи цікаві відчуття після погляду на неї, ніби приховуєш велику таємницю.
У музеї ви побачите безліч різноманітних портретів, цікавих фотокарток та знімків, що зображають особливу архітектуру Львова, яка, на жаль, не збереглася до сьогодні. Одним з таких унікальних фото є зображення величезної арки зі скульптурами янголів на залізничному вокзалі, яку збудували спеціально до приїзду важливих гостей. Сьогодні залишилися лише фотографії, які нагадують про цей величний елемент міського ландшафту, що не вдалося зберегти для наступних поколінь.
Саме тут ви зможете зануритися в історію та науку фотографії, доторкнутися до мистецтва, яке зберігає спогади про минуле. Відвідайте цей музей і переконайтесь скільки епох він в собі зберігає. Крім того, у музеї є шанс зробити знімок на старовинну камеру, відчути себе частиною історії фотографії.
Софія Деркач, студентка-практикантка
Коментарі