Про це повідомив керівник Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Андрій Жолоб.
“Спішу повідомити що ветерани насправді – не поголовно пухнасті котики, але водночас не поголовно зубаті демони. Це зріз суспільства із специфічним бойовим досвідом, але нагадую – не узагальнюй і не узагальненим будеш! Оцей чоловік з пістолетом (на щастя не бойовим), Віталій Коваленко, таки не є визначальним представником учасників бойових дій, хоча певні ознаки (як от посвідчення УБД) свого часу він таки отримав.Холодний розум і критичне мислення нам в поміч”, – зазначив Жолоб.
Також він наголосив, що, коли є схожі ситуації, то варто повідомляти поліцію та Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій.
Коваленко – львівський аферсит, який називав себе полковником ЗСУ, бійцем з позивним «Воїн». Він розповідав історії про участь у найзапекліших боях на сході, про свої знайомства у Збройних силах, військовий досвід. При цьому його безпосередньої участі у війні підтвердити ніхто не може, а більшість довідок та посвідчень, які він показує – фіктивні.
У січні 2019 року керівниця Центру допомоги учасникам АТО Світлана Ткачук згадала Коваленка як єдиного львів’янина, який подав до центру фальшиві документи.
Виявилося, що Віталій Коваленко намагався отримати матеріальну допомогу та різні пільги у Львові. При цьому він показував ксерокопії документів, а оригінали ніколи не приносив.
У листопаді 2019 року Віталій Коваленко прийшов на прийом до міського голови Львова з проханням виділити йому житло та надати матеріальну допомогу як учаснику бойових дій. Він приніс із собою посвідчення Кіровоградського військового комісаріату про участь у бойових діях та копії довідок про перебування на службі різних військових частинах та участь в АТО. Також чоловік мав із собою довідку багатодітного батька та інваліда І групи.
Дві останні довідки були справжніми, а решта після перевірки виявились фіктивними. Кіровоградський військкомат повідомив, що не видавав посвідчення УБД Коваленку.
Віталій Коваленко також кілька разів звертався у Львівський центр надання послуг учасникам АТО для отримання 100 тис. грн за міською програмою матеріальної допомоги.
«Вперше він подав заяву на отримання 100 тис. гривень влітку 2017 року. Його посвідчення учасника бойових дій викликало питання, бо воно було написано від руки. Ми подали запит на управління соцзахисту, вони звернулись в відповідні органи і отримали відповідь, що таке посвідчення не видавалось. Тому ми справу про 100 тисяч зупинили», – розповідала керівниця центру Світлана Ткачук.
На початку 2019 року Коваленко знову спілкувався із Центром надання послуг учасникам АТО. І знову отримав відмову. У пошуках матеріальної допомоги «воїн» Коваленко штурмував соцвідділ Франківського району і навіть райадміністрацію.
Віталія Коваленка помічали не тільки у Львові, а й в різних містах України: він представлявся учасником бойових дій з позивним «Воїн», полковником ЗСУ, бійцем різних батальйонів, зокрема «Айдару», «Кульчицького», «80-ки». Волонтери та військові з Полтави, Запоріжжя, Харкова та інших міст повідомляли, що Коваленко звертався до них про допомогу. Найчастіше Коваленко розповідав, що є полковником розвідки і навіть показував відповідне, щоправда несправжнє, посвідчення.
Часто він втирався у довіру до військових, разом із волонтерами збирав допомогу на фронт від імені командира неіснуючого батальйону «Ніхто крім нас», а потім зникав.
Віталій Коваленко ходив у військовій формі з підробленими орденами на різні урочистості, зустрічі з військовими і навіть роздавав військовим грамоти від імені неіснуючого «батальйону спеціального призначення «Ніхто крім нас».
Варто наголосити, що Коваленко і справді їздив у зону АТО, і судячи з інформації від військових, не один раз. Він приїжджав у військовій формі з орденами на місце дислокації різних батальйонів, жив там кілька тижнів, спілкувався з військовими, навіть публікував відео з зони бойових дій на своїй сторінці у Facebook.
Фото Коваленка з добровольцями «Правого сектора», опубліковане на його сторінці у Facebook.
Навесні 2015 року Коваленка бачили у Бахмуті, де розташовувався штаб батальйону «Кульчицького». Однак членом батальйону він не був, і ніхто з військових не пригадує участі Коваленка у боях.
Віталій Коваленко справді служив у складі 24-ї бригади ім. Короля Данила (військова частина А0998), хоча посвідчення УБД там не отримав. У військовій частині підтверджують, що Коваленко протягом двох тижнів ніс службу в АТО у їхніх рядах, однак жодного посвідчення не отримував, бо був на війні надто мало: з 23 червня по 14 липня 2017 року. А щоб отримати посвідчення УБД необхідно пробути в зоні бойових дій щонайменше 30 днів і справді брати участь у бойових діях.
З розвідкою Коваленко теж справді мав справу, однак теж лише два тижні у 2017 році. 11 вересня Коваленка зачислили до 131-го розвідувального батальйону, однак за півтора місяці його звільнили через службову невідповідність. За час своєї служби у батальйоні Коваленко не брав участі у бойових діях, однак після повернення у Львів подав заяву у обласний військкомат про визнання його учасником бойових дій. Йому відмовили через безпідставність такого прохання.
Через відсутність військових навиків у «Воїна» та розгубленість Коваленка йому дали новий позивний «Зачарований». А згодом у батальйоні зі ЗМІ та соцмереж дізнались, що Коваленко аферист, і його звільнили.
Як з’ясувалось згодом, за свій короткий час перебування у батальйоні Коваленко встиг загітувати кількох солдатів у неіснуючий батальйон «Ніхто крім нас». Але коли приходив момент оформлення військових у батальйон, Коваленко відправляв їх у інші військові частини, а сам зникав.
У 2015 році Віталій Коваленко збирав гроші як командир неіснуючого батальйону на допомогу бійцям, а також поширював оголошення про набір бійців до цього батальйону.
Організація колишніх бійців афганської війни «Ніхто крім нас», логотип якої використовував Коваленко у своїх оголошеннях, у червні 2015 року публічно на своєму сайті назвала його аферистом.
Вдруге про Коваленка як про шахрая публічно повідомив координатор Центру допомоги АТО Міноборони Олексій Ліпіріді у вересні 2016 року. Він зробив допис на своїй сторінці у Facebook, де розповів про шахрая, який представляється полковником ЗСУ та командиром неіснуючого батальйону «Ніхто крім нас». У своєму дописі він повідомив, що Коваленка кілька разів затримувала поліція, однак відпускала.
У грудні 2016 року Коваленка затримала СБУ з підробленим посвідченням полковника розвідки. Служба безпеки тоді повідомляла, що Коваленко видурював у бізнесменів і чиновників гроші на допомогу бійцям на фронті. Йшлося про сотні тисяч гривень, які в зону АТО так і не дійшли. Затримали Коваленка у київському хостелі в військовій формі і шевронах, і вилучили у нього підроблені посвідчення.
Фіктивні посвідчення Коваленка, з якими його затримала СБУ у 2016 році
У Коваленка є довідка про дві судимості. З 2003 по 2009 рік він відбував покарання у Личаківській виправній колонії за різні злочини, зокрема крадіжку автомобіля, шахрайство з документами, вимагання.
Коментарі