Страхи нашої Галичини: “Страх у вигляді дівки”…

Натрапив нині на прецікаве свідчення про давню галицьку марновірність і віру у не зовсім природні явища.

02.09.2023
Страхи нашої Галичини: “Страх у вигляді дівки”…

Почну з того, що більше ста літ тому один наш земляк: Володимир Гнатюк – секретар етнографічної комісії НТШ і дійсний член Празької і Віденської академій наук, заповзявся ходити по галицьких селах і записувати різні цікаві оповідки від селян. А потім то все публікував зі своїми коментарями.

Так от, в селі Пужники поблизу Бучача на Тернопільщині у 1902 році від Тимка Гринюка він записав оповідку “Страх у вигляді дівки”.

Отже, анонсована оповідка із 1902 року:

“…Якось взимку йшов один парубок із вечорниць. І пройшовши відстань як до моста біля школи в Григорові, спостеріг на дорозі дівку. Та й думаючи, що то Настя Рісна, каже до неї: “А де ти йдеш так пізно..?” І при тих словах вхопив її за руку. Аж та її рука – така волохата..! І тут, каже, вона мені всілася на плечі і я ніяк не можу її скинути.

Пройшов я так недалеко церкви, коло того хутора що біля неї, хочу сі перехрестити і – не можу… Та й далі йти також не можу. Тоді я беру й вертаюси назад. Доходжу аж до того моста що біля школи. І тут знов щось не пускає мене йти далі…

Гадаю собі: ну, що тут робити..? Беру тоді і йду в долину. Перейшовши через воду і через потічок, вже прямую попід гору, аж тут мені стало так тєжко, що аж єм зіпрів. Але коли пройшов я коло тої фігури, що біля Турка, аж там я вже перехрестився, а після того й дівка враз з мене злізла.

А я прийшов додому та й відлежав дві неділи і другий раз вже по ночах не чіпав дівок на дорозі…”

Автор: Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.
17:01
Таємниці фотографії: музей, що зберігає спадщину
Гуляючи старовинними вулицями Львова, проходячи історичні площі та квартали, у самому центрі ви можете завітати у Львівський фотомузей. Це одне з найцікавіших місць для тих, хто цікавиться історією фотографії. Це місце, яке зберігає багатий мистецький спадок.