Сьогодні річниця злочину в с. Малковичі. Рідному селі мого діда Антона

Село знаходиться у декількох кілометрах від Перемишля у Польщі. У березні цього року мені з родиною вперше вдалось відвідати братську могилу у цьому селі.

18.04.2024
Сьогодні річниця злочину в с. Малковичі. Рідному селі мого діда Антона

У ніч з 17 на 18 квітня 1945 року польський загін так званої “народної охорони” сусіднього села Орли зробив набіг на Малковичі, в ході якого було вбито близько 140 українців. Було вбито майже всю дідову родину Пелешаків (дідо на той момент вже жив у Львові) і інших родичів, які мали інші прізвища. Село на 85 % складалося з українців. Поляки тоді вбивали жінок, старих і дітей. Як можна прочитати на плиті – наймолодшому представнику родини Ярославу Пелешаку було 6 рочків. Маленький вуйко Стефко Пелешак лежав в колисці. Поляки вбили його батька і підпалили колиску шоб він згорів живцем. Його врятував його рідний дідо Петро (рідний брат мого прадіда Василя), вчасно витягши з колиски.

Дідова рідна сестра Марина заховалась в хаті на першому поверсі, а її чоловік на горищі. Поляки знайшли його і вбили. Так співпало, що він лежав на горищі прямо над дружиною (там де вона сховалась на першому поверсі) і його кров просочилась через перекриття і капала на неї. В той же час вони вбили двох її доньок Гєнку (Євгенію) і Наталку, які лежали на своїх ліжках, а третю Оксану вбили на горищі, де вона також намагалась сховатись. Четверту доньку Анну вони не вбили, ймовірно думали, що вона вже мертва. Коли вони пішли з хати то Анна вибігла на вулицю і по дорозі побачила вбиту зведену сестру Марію Гіжовську. Їй відрізали груди, вбили її грудну доньку, а старшій доньці розпороли живіт, від чого вона теж померла. Це страшні факти, але ми маємо про це пам’ятати. Ці факти вперше публікуються публічно в ФБ.

В селі є греко-католицька церква, відбудована у 1939 році, яка зараз використовується як костел (ми на фото на фоні цієї церкви). Також є поодинокі закинуті українські хати того періоду.

Коли я щось чую про “волинську різню” то мені є що сказати у відповідь.

Але я готовий не кричати про вибачення заради побудови добросусідських відносин двох незалежних держав – Польщі і України. Чи готові до цього поляки?

Антон Петрівський

Джерело

 

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.