Переклад статті українською опублікував начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
“Орест Кавецький, Христина Кавецька, Фонд Кава, Благодійний Фонд Сім‘ї Доскіч, Благодійний проєкт “Пташки Перемоги”, Офіс Воїна, ОФІС ШАХТАРЯ, Золочівська райрада та Львівська обласна державна адміністрація, дякую, що нам вдалося реалізувати цей задум. Цього року разом зробимо для наших Героїв більше“, – зазначив очільник ЛОВА.
Поранені українські солдати знаходять розраду в грецьких монастирях
Українські солдати прибули до Греції з мітками війни – один зі шрамом на голові, інший з ампутованими вище коліна обома ногами, дехто з невидимими душевними ранами від трирічного конфлікту, який сплюндрував їхню Батьківщину.
Загалом 22 чоловіки проїхали автобусом понад 1000 км (620 миль) зі Львова до монастиря, побудованого на скелі гірського півострова Афон у північній Греції, аби втекти від нестерпних спогадів про бойові дії.
Протягом свого чотириденного візиту, який є частиною програми психологічної підтримки, організованої українською владою, солдати здійснили паломництво до кількох десятків монастирів на схилах гори Афон, що є духовним центром ще з 10-го століття.
«Багато військовослужбовців страждають від подій, які відбулися за останні три роки. Багато з них страждають від різних недуг – вони поранені, і ми повинні їх реабілітувати», – сказав отець Михайло Пасірський, український православний священник, який супроводжував чоловіків під час їхньої подорожі.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року розпочало найсмертоноснішу війну на європейському континенті за останні 70 років. Станом на серпень 2024 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала майже 12 тисяч загиблих і понад 24 тисячі поранених цивільних осіб в Україні. Росія заперечує атаки на цивільне населення.
Президент України Володимир Зеленський у грудні 2024 року заявив, що 43 тисячі українських військовослужбовців загинули і 370 тисяч отримали поранення. Він додав, що Росія втратила майже 200 тисяч військових. Москва не розголошує своїх втрат, але заявляє, що такі оцінки значно перебільшені.
Іван Ковалик був на передовій у вересні 2023 року. Солдати, які його змінили, попросили його принести рацію, їжу та воду. Коли ж він приніс ці речі, поруч розірвався снаряд. 22-річний Іван Ковалик втратив обидві ноги нижче коліна і тепер ходить на протезах.
Товариші по службі носили його по нерівній бруківці та вузькими сходами афонських монастирів. Але загалом він почав ходити без сторонньої допомоги і позитивно оцінює свій стан.
«Звичайно, це дуже допомогло, тому що дозволило зняти стрес», – говорить він про поїздку на Афон, яку планує повторити. – «Завжди була підтримка з боку рідних, з боку друзів, побратимів, підтримка з боку держави, без цього було б неможливо».
Афон є духовним домом православної церкви ще з візантійських часів. У 1988 році цю місцевість внесли до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Деякі стародавні звичаї досі зберігаються: донині відвідувати Афон дозволено лише чоловікам.
Щоб дістатися до величних монастирів на скелях, солдати їхали звивистими дорогами півострова, здіймаючись і огинаючи вкриті деревами гори, що спускаються в Егейське море.
Вони пліч-о-пліч причащалися у маленьких каплицях з товстими кам’яними стінами, вузькі вікна яких пропускали достатньо світла, щоб пробитися крізь густі пахощі ладану. На прямокутних аркушах паперу записували імена близьких, за яких хотіли помолитися. Поміж богослужіннями розмовляли, курили і фотографувалися на балконах з видом на море.
«Ми вже бачимо, що ці чотири дні, проведені на Афоні, замінять щонайменше рік реабілітації в Україні, в лікарнях чи інших медичних центрах», – сказав Орест Кавецький, посадовець з Львівської області, який допоміг організувати поїздку.
«Побувавши на Афоні, я відчув Божу благодать, Боже благословення, велич Афону».
Оригінальний матеріал за посиланням.
Коментарі