Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, доктор історичних наук, професор, кандидат на посаду ректора Львівського університету Володимир Качмар розповів “Гал-інфо” про свою передвибрчу програму та бачення майбутнього Львівського університету.
Під час виборів 2014 року Володимир Качмар був головою профкому університету. Він поділився, що на той час система обрання голови профкому була схожа на систему обрання ректора – голосували обрані делегати в актовій залі. За голову профкому тоді голосувало понад 200 осіб, за ректора – 350. На той час виконувачем обов’язків ректора був перший проректор Василь Височанський.
“Профспілка відігравала важливу роль в організації виборів. У 2019 році я також долучався до виборів ректора як голова профкому. Тому так, мій досвід – це досвід в організації виборів. І я вважаю, що це був хороший досвід. І в 2014 році, і в 2019 році вибори проходили спокійно, врівноважено, не було такої кількості бруду”, – зазначив Качмар.
Зокрема він також підкреслив, що посада ректора в нинішній час – це ще й політика.
“Не знаю, чи на жаль, чи на щастя, але сьогодні це так. Хоча тепер, мені здається, кожен менеджер має бути і політиком, і стратегом, і господарником. Сьогодні, коли Львів став не лише культурним центром України, але й освітнім, економічним, соціальним, очевидно посада ректора Львівського університету стає все більш політичною. Це надає університету нової ваги і збільшує увагу суспільства до університету загалом”, – розповів проректор.
На запитання що важливіше: репутація закладу чи безпека його студентів, працівників, Володимир Качмар відповів:
“Без сумніву, безпека важливіша. Якщо ми будемо достатньо уваги приділяти безпеці студента і викладача, будуть створені всі умови для якісного освітнього процесу, то не буде ніякої поганої репутації. Але над цим треба працювати, щоб проблеми не з’являлись зненацька.”
За словами проректора, питання безпеки доволі різностороннє – від безпеки в гуртожитках до особистісних відносин. В багатьох питаннях це також питання поліції.
“Тут потрібен комплексний підхід. Команда менеджерів, яка прийде до керівництва після виборів, повинна проаналізувати усі питання, проблеми та гострі теми, які звучали під час цієї кампанії. Моя команда і зараз щодня проводить такий аналіз. У планах реорганізація Психологічної служби у Центр ментального здоров’я. Бо насправді діалог дуже важливий. І загалом можливість розповісти про свою проблему, а не замикатися, – це необхідність. Психологічна служба добре працює у цьому напрямку. Інший аспект – правовий. Вже сьогодні я пропоную створити Центр правової підтримки, це задекларовано у моїй програмі. Центр буде займатися юридичними проблемами і студентів, і працівників, і університету як установи. Тут йдеться і про надання фахової правової консультації, і про допомогу у зверненні до правоохоронних органів, і про супровід важливих питань діяльності університету”, – наголосив Володимир Качмар.
Для того, аби такий механізм працював, то повинен бути зворотній зв’язок, відкритість керівництва університету, зазначив проректор.
“Ректор має бути доступним для студентів і працівників, регулярно проводити відкриті зустрічі. Ми плануємо щонайменше раз на два місяці проводити зустрічі керівництва університету з колективами факультетів та студентами, у різних форматах. У нас є студентська профспілка, студентський уряд, студентські ради в гуртожитках, наукове товариство студентів – вони володіють інформацією щодо проблем, які турбують студентів. Щоб унеможливити будь-які неакадемічні явища, ми маємо впровадити комплексну стратегію, яка включає профілактику, контроль і відповідальність. Серед пріоритетів також запуск онлайн-платформ для зворотного зв’язку, де студенти і викладачі можуть анонімно повідомляти про порушення”, – підсумвав Качмар.
Коментарі