Помер член ОУН та вояк УПА з Івано-Франківщини Степан Петраш

Його не стало на 97 році життя.

30.05.2023
Помер член ОУН та вояк УПА з Івано-Франківщини Степан Петраш
Фото: Степан Петраш

Про це 29 травня повідомив міський голова Калуша Андрій Найда.

“На 97 році завершив свій життєвий шлях, рівнозначний подвигу, Степан Миколайович Петраш  — до останньої хвилини дійсний і відданий член ОУН, незмінний очільник станиці ветеранів ОУН-УПА Калущини, вояка Української Повстанської Армії, який брав участь в бойових діях як проти фашистських загарбників, так і проти військ НКВД, кавалер ордену “За заслуги”, Почесний громадянин міста Калуша, Людина-легенда, життєлюб та неперевершений оптиміст, якого знали, шанували, яким захоплювалося не одне покоління калушан”, – написав він.

Як зазначає “Суспільне”, Степан Петраш народився 14 січня 1927 року у селі Залуква в родині колишнього вояка Української Галицької Армії Миколи Петраша. Закінчив шість класів місцевої школи та середню школу у Галичі. Згодом вступив у гімназію в Станиславові (нині — Івано-Франківськ), де його менторами були Тарас Франко та Роман Савицький. У 1942 році Степан Петраш вступив у підпільне Юнацтво ОУН, яке діяло при навчальному закладі.

Повстанець у складі Станиславівського тактичного відтинку “Чорний ліс” виконував диверсійні завдання та брав участь в операціях з ліквідації зрадників. Степан Петраш три місяці був районовим станичним. Пізніше вояк вступив у спецбоївку окружного референта служби безпеки Михайла Нагнибіди, де став розвідником.

11 березня 1945 року Степана Петраша спіймали енкаведисти. Після місяця допитів військовий трибунал військ НКВС Станіславської області засудив повстанця до десяти років позбавлення волі. Він відбував покарання у Воркуті, був активним учасником Воркутинського повстання.

Звільнений у жовтні 1954 року Степан Петраш зміг повернутися в Україну лише в 1972 році. З 2000 року Степан Петраш очолював Калуську станицю ветеранів ОУН-УПА. У 2017 році Президент України Петро Порошенко нагородив повстанця орденом “За заслуги”.

 

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.