Ельхан (Алік) Расулов – легендарний воротар львівського футболу з Азербайджану

В історії львівського футболу тільки одиниці легіонерів отримували таку повагу, любов і визнання. Азербайджанець Ельхан Расулов понад десятиліття був основним воротарем спочатку СКА Карпати, а потім – і канонічних Карпат. У Львові до кіпера ставилися по-особливому, а він це відчував та віддячував своєю грою.

07.06.2025
Ельхан (Алік) Расулов – легендарний воротар львівського футболу з Азербайджану

Шалений на полі та спокійний за його межами Расулов відіграв за Карпати понад три сотні матчів і став частиною львівського фольклору. У місті про Ельхана ходили анекдоти. “Як Расулов гол пропустив?” – “Задалеко стрибнув”.

В інтерв’ю Футбол 24 епохальний воротар пригадує своє дитинство у Баку, захоплюється вболівальниками Карпат та зізнається, як ледь втримався від самосуду на полі.

“Маркевич пропонував працювати тренером воротарів – я відмовився”

– Ельхане, ваше життя розділене між трьома країнами. В Азербайджані ви народилися та виховувалися, в Україні провели найкращі роки кар’єри, а мешкаєте нині у Німеччині.

– Так і є, це правда. Якщо вести мову про Україну, то скажу, що 15 років футбольної кар’єри – це дуже багато. Якби я тоді не поїхав у Німеччину, то, мабуть, мешкав би в Україні дотепер (Усміхається).

– До Німеччини ви переїхали 1998-го. Не шкодували, що покинули Карпати?

– Наприкінці 1997-го товариш запропонував варіант із переїздом у Німеччину. Я вагався, але погодився на цю пропозицію. Невдовзі Карпати розпочали свій підйом, виграли бронзові медалі, зіграли в єврокубках. Так сталося, що я пішов з клубу в той момент, коли Георгій Кірпа та Львівська залізниця брали шефство над Карпатами.

– Команду ви залишали через високу конкуренцію?

– Мені було 37 років, та я відчував, що готовий грати. З іншого боку, розумів, що тренери не розраховують на мене. Карпати почали шукати нового воротаря, я чув усі ці розмови про “старого, якому треба на пенсію”. Тому відверто підійшов до Мирона Маркевича і запитав, що робити далі. Він запропонував залишитися у клубі та працювати тренером воротарів. Однак я відмовився, оскільки цей варіант видався мені не дуже перспективним.

– У Німеччині ви продовжили грати у футбол?

– Спочатку виступав у Регіональній лізі півроку, потім ще в одних аматорських змаганнях. На цьому рівні більшість футболістів мають основну роботу, а футбол – додаток. Я теж влаштувався на місцеве підприємство.

– Раніше ви працювали на фірмі, котра виготовляє контейнери.

– Це підприємство виготовляє пластмасові крісла для автобусів, тролейбусів і трамваїв та займається іншими видами діяльності. Я, наприклад, працюю тут майже 30 років. З футболом попрощався давно, але все ще відповідаю за створення контейнерів різних типів, які використовують для збору сміття: малі, великі, двоколісні, чотириколісні… Ми їх постачаємо навіть в Україну. Технології розвинулися і сміттєві контейнери нагадують комп’ютери – виготовляємо їх з різними функціями та навіть чіпами всередині.

Ви мешкаєте у містечку Херфорд на північному заході країни, що неподалік від Бремена та Білефельда. Навідуєтеся туди?

– До Білефельда 18 кілометрів – частенько їздимо у це місто на шопінг. Сумно, що маленькі магазини зачиняються. Цим бізнесом не вигідно займатися, великі мережі з’їдають малих підприємців. Принаймні, у Німеччині так. Загалом я звик до німецького способу життя і почуваюся тут щасливим.

“Мама сама виховувала шістьох дітей – дитинство не було заможним”

– Ваше рідне місто – Баку. Якою пригадуєте азербайджанську столицю вашого дитинства?

– Я народився у самісінькому центрі міста, в районі під назвою Кубинка. Це дуже відома частина Баку, центр підпільної торгівлі. Навіть у 60-ті на Кубинці можна було придбати усе, що хочеш. Американські чи югославські джинси або якісь дефіцитні речі? Жодних проблем.

– Як у вашому житті з’явився футбол?

– Спочатку я записався на вільну боротьбу – секція була розташована на березі моря. Мій товариш із цієї секції розповів, що паралельно ходить на Нефтчі та футболом займається. Я вирішив і собі спробувати. Хоча мені на той момент було 13 чи 14 років – доволі пізно.

– Ви розпочали одразу в воротах?

– Все залежало від суперників. На вулиці за старшаків я грав у воротах – вони змагалися на гроші. А з ровесниками бігав у полі. Ну як у полі? Стали посеред вулиці, перекрили дорогу цеглинами і почали ганяти за м’ячем. Благо, автомобіль у ті часи був рідкістю, тож наші матчі рідко переривалися. Так моє життя минало на вулиці.

– То була хороша школа для вас?

– Вуличні закони я знав, але не скажу, що мав справу з криміналітетом чи брав участь у бійках. У нашому районі всі знали одне одного. Чужі до нас приїжджали тільки на закупи. Я мав трьох старших братів та двох сестер. Кожен займався спортом: футбол, боротьба, велоспорт. Наші батьки розійшлися, тато мав іншу сім’ю. Мама не мала багато часу на всіх нас.

– Вона сама виховувала шістьох дітей?

– Так, наше дитинство не було заможним. На вулиці існували свої порядки, коли я міг піти додому до свого друга і пообідати. Така собі велика сім’я. Я змалку знав ціну грошей. Мама не змушувала нас добре вчитися, ми все самі розуміли. І треба сказати, що практично усі ми здобули добру освіту та знайшли власну нішу в житті. На жаль, не кожен із нашої вулиці пішов таким шляхом, попри хороші фінансові можливості на старті.

“Брав участь в прощальному матчі Банішевського”

– Вашим щасливим квитком став футбол.

– Якщо сестри з червоним дипломом закінчили педагогічний, то я добре себе проявив у футболі, мав вроджений талант. Швидко отримав запрошення в юнацьку збірну Азербайджану, далі була молодіжка. Вдома практично не бував. Футбол повністю заполонив увесь мій час. Так само успішно я просувався в структурі Нефтчі. У 19 років дебютував у Вищій лізі.

– Мабуть, ваш найвідоміший партнер по команді – Анатолій Банішевський. Що пригадуєте про улюбленця всього Азербайджану?

– Його дійсно любила вся країна. Не пригадую, щоб когось обожнювали та поважали більше. То була щира народна любов. Анатолій старший за мене на 14 років – коли я починав, Банішевський закінчував. Я навіть брав участь в його прощальному матчі.

Нефтчі у 1978-му

– Хто з тренерів Нефтчі дав вам найбільше?

– У мене були непрості стосунки з Ахмедом Алескеровим, який потім успішно в Чорноморці працював. Хоча ігрову практику в нього я мав стабільну. Подобалося працювати з Геннадієм Бондаренком та Ігорем Нетто. У Нетто я навчився грати на виходах – ми окремо відпрацьовували навіси. Натомість Алескеров не робив акцентів у тренувальному процесі на покращення гри воротарів.

– Кар’єру в Нефтчі ви перервали через армійський обов’язок.

– Коли я приїхав у московський ЦСКА, то мені повідомили про три можливі варіанти: Львів, Смоленськ і Ростов. Я поговорив про своє майбутнє з тренером ЦСКА Альбертом Шестерньовим. Він коротко розповів мені про кожен варіант. Щодо Львова його резюме було позитивним. Мовляв, там відбулося об’єднання двох команд – потенційно у СКА Карпати хороші перспективи. Я поїхав додому в Баку, а згодом подзвонив Микола Самарін – тренер львів’ян – і запросив на збір в Сочі.

– Самарін – хороший футболіст у минулому, але тренером, кажуть, був неоднозначним. До прикладу, він кидав футболістам м’яч, наказував грати двосторонку, а сам мовчки стежив за грою.

– Це все через вік. У тренувальному процесі цього тренера важко було почерпнути щось нове. Теорії, розбори гри – це не про нього. Самарін збирав хороших досвідчених футболістів, яким не потрібно було багато розповідати. Тренер не цурався цього: “Роблю вам хороші умови, але ви маєте добре грати”. Назвав склад і на цьому все.

“Ніколи не бачив, щоб до воротаря так ставилися”

– Львів 1983-го – яким він вам запам’ятався?

– Вперше до Львова я потрапив 1977-го ще з Нефтчі. Начебто одна країна, але відчуття того, що ти перебуваєш десь за кордоном, не покидало. Щось схоже бачив лише у країнах Балтії. У Львові можна було придбати дефіцитні джинси, спробувати пепсі-колу та багато іншого, що було недоступним в інших локаціях СРСР. Це місто давало комфорт, мало свою харизму. Навіть у Києві цього львівського шарму не було: старі будинки, вузенькі вулиці, бруківка… І найважливіше, що люди хороші. Власне, це стосується всієї України – а я її добряче об’їздив, тому знаю, про що кажу.

– У Львові ви мали персональну кричалку. Для воротаря особливо приємно відчувати таку підтримку за спиною?

– Ніколи не забуду, як трибуни затягували “Алік Расулов”… Я про Банішевського згадував і народну любов. Так от у Львові я почувався, як Банішевський в Азербайджані (Сміється). Це було фантастичне ставлення. Навіть за межами стадіону, на вулицях мене впізнавали, казали теплі слова. Особливо ціную підтримку в моменти невдач – вболівальники Карпат завжди були зі мною. Взагалі я ніколи раніше не бачив, щоб до воротаря так ставилися. Коли твоє ім’я скандують, співають пісні – це неймовірно.

Журавчак, Расулов, Тищенко, Хідіятуллін, Саулевич, Рафальчук, Лендел

– Із вболівальниками вам пощастило. Як щодо партнерів?

– Колектив у Карпатах був хорошим завжди: і у 80-х, і у 90-х. Спільну мову я знаходив з 80 відсотками хлопців. Я – не українець, людина з Кавказу, проте відчував повагу. Дружив я з багатьма: з Іваном Гамалієм, Юрієм Дубровним, Анатолієм Саулевичем, Віктором Рафальчуком, Сашком Кулішевичем, Богданом Бандурою, Володимиром Журавчаком.

– Екс-футболісти тієї команди запевняють, що головною зіркою СКА Карпати був В’ячеслав Лендел. Погоджуєтеся?

– Аякже. Великий талант. Але й Рафальчук не відставав. Дуже непогано виглядали Вадим Тищенко та Іван Гамалій. Фактично я застав у команді три різні покоління футболістів. Тому надивився на справжніх майстрів. Плеяда молодших Зуба та Мокрицького теж була хорошою.

– Кажуть, ви володіли неабиякою стрибучістю.

– Некоректно про себе говорити хороші речі. Просто місто і команда мені ідеально підійшли. Нерідко трапляється, що гравець перейшов з Барселони в Ліверпуль і сидить на лаві запасних. А мені пощастило з обставинами. Аналізую той період і роблю висновок, що мені було легко, адже я знав, що мене все одно підтримають. Навіть, якщо я помилюся. Я не боявся грати, мені було затишно. Для воротаря це дуже важливо.

“Я замахнувся – хотів дати по морді”

– Існує стереотип – люди з Кавказу дуже емоційні. Ви – нетиповий представник цього регіону. Вас взагалі можна було вивести з себе?

– У колективі з цим проблем не було. Однак під час матчів траплялося. Моя проблема в тому, що я рідко втрачаю рівновагу, але потім довго заспокоююся. Краще мене не виводити – це знали всі (Усміхається). Наприклад, захисників я сильно ганяв – вони навіть не ображалися на мою лайку. У перерві також міг напхати.

– Партнери сприймали це як належить?

– Інколи навіть запитували, чого я мовчу: “Чому ти не кричиш? Що трапилося? Давай!” Вони звикли до моїх вказівок з воріт. Якщо я стояв спокійно, то всі переживали, що ми програємо. Я не хотів кричати, скоріше, підказував. Просто робив ці підказки не лише захисникам, а й нападникам. Гучний голос дозволяв.

– Як щодо сутичок із суперниками?

– У московському Динамо, а потім в Кубані грав нападник Микола Колесов. Якось ми вдома їх 3:0 чи 3:1 обіграли. В одному з епізодів він відпустив м’яч, я кинувся вперед, але суперник не вимкнувся і пішов у підкат. Влетів жорстко у мене. Я здійнявся на ноги, замахнувся – хотів дати по морді. Проте якась сила мене зупинила останньої миті. Колесов це побачив і раптово впав. Симулював, нібито я його вдарив.

– Що суддя вирішив?

– Дивлюся, біжить до мене. Ну думаю, все, червона… Але дістає з кишені жовту картку: “Я все бачив, тому тобі за замах даю жовту. А тобі – червону за підкат і провокацію”.

СКА Карпати Секеча

– Воротарські майданчики ваших часів нерідко перетворювалися на бетон. Вас травми оминали?

– На щастя, так. Звичайно, боки мав обдерті, але це дрібниця. Інша справа – суперники. Одного разу грали проти Воронежа. На кутовий до нас прийшов їхній центральний захисник Сергій Савченков. Під час подачі він навмисно врізався у мене. Зіткнулися так сильно, що плече вилетіло. Довелося у наступних матчах виходити на уколах. Моїм дублером був Сергій Шиповський, втім хлопці просили зіграти мене “через не можу”. Лінія оборони почувалася більш надійно – принаймні, так запевняли партнери: “Головне вийди на поле, а ми не дамо по воротах пробити”.

“Зі Стронціцьким були чудові стосунки. Я б навіть сказав дружба”

– Вперше Львів ви покинули через непорозуміння з тренером. Чому у вас зовсім не склалися стосунки з Іштваном Секечем?

– Я чув багато хорошого про нього, але у справі переконався в протилежному. Не бачив позитиву в його роботі. Не вдаватимуться в деталі, однак то був суцільний негатив, який змусив мене піти зі СКА Карпати.

– Вдруге ви повернулися вже у Карпати на початку 90-х. Тут якраз починалося сходження зірки Богдана Стронціцького.

– Знаєте, рідко так трапляється, щоб воротарі товаришували. А в нас із Богданом були дійсно чудові стосунки. Я б навіть сказав дружба. При цьому, існувала конкуренція, а ми розуміли – хто сильніший, той і грає. Радий, що нам вдалося зберегти ці відносини, незважаючи на боротьбу за статус першого номера.

Карпати Маркевича

– У тих Карпатах ви були справжнім ветераном. До прикладу Беньо, Єзерський, Маковей та інші молоді виконавці були молодшими за вас на 15 років.

– На “ви” до мене ніхто не звертався. Я відчував повагу і нікого не ображав. Намагався допомагати та підтримувати. Вважаю, що між нами була взаємна довіра. Важливо також те, що у тих Карпатах було багато хороших футболістів: Чижевський, Мокрицький, Покладок, Петрик, Валенко. Щасливий, що ділив з ними одну роздягальню.

– Ви задоволені своєю кар’єрою і львівським періодом, зокрема?

– Тверду “четвірку” можу поставити. Бог вберіг мене від травм, я знайшов багатьох друзів, грав з кількома поколіннями талановитих футболістів. І радий, що стільки років провів саме в Україні. Відверто кажучи, мене болить через війну – ваша країна є моєю другою батьківщиною. Дуже хочу, щоб українці жили добре і в мирі та спокої. Тому, користуючись нагодою, передаю вітання львівським вболівальникам та всім тим, хто мене пам’ятає. Дякую за все! Я завжди пам’ятатиму добре ставлення і повагу до себе.

Інтерв’ю Любомира Кузьмяка з Ельханом Расуловим, легендарним голкіпером львівських Карпат 80-90-х

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.