Особливості проєктування smart-квартири

Смартквартира – це житло площею менше за 30 квадратних метрів. Але це означає, що кожен метр використається раціонально, а невелика площа вмістить багатофункціональні речі та буде оснащена енергоощадними технологіями. Таке житло має осмислене проєктування. Акцент зроблено на майстерному зонуванні простору.

24.01.2025
Особливості проєктування smart-квартири

На компактній площі розташовується максимум функціональних зон. Часто вони трансформуються одна в одну. Простір сну та відпочинку — в денну ділянку активності й спілкування, і навіть зону приготування їжі.

Визначення поняття «smart-квартира»

Визначімося, що таке смартквартира. Це житлове приміщення площею від 18 до 30 м². Планування смартквартири — продумане та компактне. Переваги смартквартир, що роблять їх популярними серед покупців:

  • швидка окупність;
  • доступна вартість;
  • економія на комунальних платежах;
  • менший кошторис ремонту.

Однак такий проєкт має і низку недоліків. Відсутність перегородок створює деякі незручності. Зонування в таких квартирах доволі умовне, тому приватного простору може бути недостатньо. Така квартира ідеальна для проживання однієї людини. Двоє і більше осіб, швидше за все, відчуватимуть дискомфорт.

Принципи проєктування компактного житлового простору

Проєкт смартквартири має бути продуманим до дрібниць. Зонування та трансформування є головними принципами планування таких житлових приміщень.

Допоміжні елементи для створення максимальної функціональності:

  • розсувні двері;
  • складані меблі;
  • ширми;
  • вбудована побутова техніка.

Добре, якщо в техніці поєднуватимуться кілька функцій — духовка-мікрохвильовка, прально-сушильна машина, телевізор-монітор.

Функціональність і багатофункціональні зони

Малометражна квартира має бути максимально функціональною. Для цього використовують меблі-трансформери, а також різні прийоми, що дають можливість легко змінити призначення будь-яких зон. Уночі простір перетворюється на спальню, а вдень ліжко складається, звільняючи місце для денної активності.

Ергономіка й оптимізація простору

Оптимізувати простір допоможе висота стелі. Якщо її достатньо, можна організувати другий ярус. Візуальному збільшенню простору допоможуть такі прийоми:

  • дзеркальні поверхні;
  • складання ліжка в шафу;
  • оформлення інтер’єру в мінімалістичному дизайні.

Розміщення меблів здійснюється з урахуванням оптимальних маршрутів пересування квартирою. Важливо правильно облаштувати зони зберігання, використовуючи кожен сантиметр площі.

Інноваційні рішення для smart-квартир

Інноваційні ідеї для смартквартир — це автоматизація функцій. Увімкнення та робота різних приладів здійснюється за допомогою дистанційного управління. Освітлення, опалення, вмикання аудіо- та відеопристроїв, кондиціонування та зашторювання вікон — усі операції можна перевести на один пульт.

Модульні меблі та трансформери

Оптимізувати інтер’єр смартквартири допоможуть модульні меблі та трансформери. Різні підйомні механізми, коліщата для легкого пересування, складання в спеціальні шафи дає змогу в потрібний момент звільнити простір.

Системи зберігання й організації речей

Вбудовані шафи є оптимальним рішенням для смартквартир. Така конструкція встановлюється від підлоги до стелі. Потрібно передбачити хоч би три модулі: для одягу на штангах, полиці та господарський – для дрібної побутової техніки та предметів.

Функціональність і місткість шафи можна збільшити з таким наповненням:

  • висувні шухляди;
  • полиці та кошики;
  • вбудована прасувальна дошка;
  • пантографи для зручного доступу до верхніх полиць;
  • органайзери для дрібних аксесуарів.

Доречним буде дзеркальний фасад — він слугує і прикрасою, і функціональним елементом. Двері мають бути розсувними для економії місця.

Технології «Розумний дім» у smart-квартирах

Технології «Розумний дім» є сукупністю різних налаштувань, що забезпечують можливість створити особливий комфорт для мешканців житла. Додатково це допоможе заощадити час і ресурси. Така система здатна управляти певними побутовими аспектами та контролювати їх. Серед них:

  • опалення;
  • освітлення;
  • вентиляція та кондиціонери;
  • мультимедіа;
  • побутова техніка;
  • заходи безпеки.

Систему варто спроєктувати та вбудувати на етапі ремонту. Але можна це зробити й згодом.

Етапи проєктування та реалізації smart-квартири

На етапі планування важливо так розробити проєкт, щоб інтегрувати в інтер’єр технологічні рішення непомітно та гармонійно. Проводка має бути прихованою, інтелектуальне освітлення потребує особливого монтажу. Проєктуючи смартквартири, слід зважати на такі нюанси:

  • великі вікна, бажано панорамної конструкції, забезпечують максимум денного світла;
  • високі стелі допоможуть оптимізувати простір завдяки монтуванню другого ярусу;
  • стиль мінімалізму та використання світлих тонів в інтер’єрі візуально розширюють простір;
  • важливо передбачити меблі-трансформери.

Самостійно все це зробити нелегко, тому краще звернутися до професіоналів.

Планування та бюджетування

Бюджет ремонту залежатиме від складності проєкту, вибраного стилю інтер’єру та якості матеріалів. На етапі проєктування варто продумати всі аспекти — від чорнових робіт до розташування меблів.

Співпраця з дизайнерами й архітекторами

Ремонт та оздоблення невеликої площі є надскладним завданням. Тут не можна схибити, тому справу варто довірити професіоналам. Дизайнери й архітектори здатні створити максимальний комфорт на мінімальній площі.

Smart-квартира як відображення сучасного способу життя

Нинішні покупці вибирають компактне житло завдяки таким перевагам:

  • доступність;
  • економія на комунальних послугах;
  • заощадження витрат на енергію та прибирання;
  • вигідна інвестиція.

У майбутньому таке житло можна здавати в оренду.

Переваги та недоліки компактного житла

Смартквартира напрочуд комфортна для проживання однієї людини. Цей простір здатен задовольнити потреби студента або ж одинака. Економія, зручність і безпека в такій квартирі гарантовані. Недоліком є відсутність приватного простору у разі проживання двох і більше людей, а також те, що всі зони — кухня, спальня, коридор – в одному приміщенні.

Перспективи розвитку концепції smart-квартир

Smart-квартири набувають попиту завдяки тому, що багато людей не потребують багато простору, відповідно, не хочуть переплачувати за некорисну площу. Такі квартири підійдуть для самотніх пенсіонерів або ж молодого подружжя, що не планує дітей, чи для молодої людини, яка живе сама, без партнера.

Завдяки фінансовій доступності та мобільності населення попит на смартквартири тільки зростатиме.

Джерело: Корпорація Нерухомості РІЕЛ

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.