На Тернопільщині відбулися заходи з вшанування сотої річниці бою січового стрілецтва на горі Лисоня

Лисоня – це назва гори біля міста Бережани на Тернопільщині, яка вписана в бойову звитягу українського січового стрілецтва.

05.09.2022
На Тернопільщині відбулися заходи з вшанування сотої річниці бою січового стрілецтва на горі Лисоня

Рівно сто років тому – у серпні-версені  1916 року  – там відбулися запеклі бої між російською армією та українськими січовими стрільцями й австро-угорськими бойовими загонами. Найкривавіший бій відбувся 2 вересня 1916 року, коли перемогу було здобуто ціною втрати більше половини особового складу легіону: 81 вояк убитий, 293 — поранені, 285 потрапили у полон. Найбільше втрат було серед старшинського складу. Такою страшною ціною був зупинений наступ російського  агресора на Бережани, й бойова операція  під назвою «Брусилівський прорив» була зупинена, пише День.

Ті  полеглі січові стрільці  в далекому 1916 році спочивають вічним сном  на цвинтарі у селі Посухів. Вхід на цей цвинтар веде через ворота, збудовані у вигляді тризуба…

Минулої неділі там відбулася панахида й перепоховання ще кількох останків січових стрільців. До Посухова  з Тернополя прибув спеціальний  «Потяг українських звитяг». Після  скорботних заходів і освячення стрілецького цвинтаря  тисячі людей піднялися на гору Лисоню, до якої веде спеціальна алея, обсаджена червоною калиною…

На вершині Лисоні височить Хрест скорботи і слави, встановлений у 1994 році як данина світлій пам’яті українських січових стрільців, а на мармурових плитах викарбувані імена полеглих героїв. Поруч із Хрестом збудована капличка для відправ і молитви, яку до століття бою під Лисонею реконструювали  й розписали  новими іконами. На цих іконах зображені як січові стрільці, так і новітні герої, які уже в наш час віддали своє життя за Україну. Багато з них – впізнавані.

Святкові заходи на Лисоні, у яких взяли участь сивочолі ветерани УПА, дев’яностолітня дочка січового стрільця Надія Ярема, хлопці  і дівчата з різноманітних молодіжних організацій і прочани з усієї Галичини, розпочалися Молебнем за Україну, освяченням Стрілецької каплиці Покрови Пресвятої Богородиці, яке здійснив Архиєпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк за участю священиків Бережанського деканату та духовенства інших конфесій.

Потім відбувались різноманітні заходи, як-от презентація першого меморіального комплексу УСС, до якого увійшли пам’ятки і важливі історико-краєзнавчі елементи та місця бойової слави Бережанського краю, погашення спеціальним штемпелем конверта з оригінальною маркою «100 років від часу боїв за гору Лисоня. Пам’яті Українських Січових Стрільців», презентація пам’ятної монети “100-річчя боїв Легіону Українських Січових Стрільців на горі Лисоня”.

Відбулася історична реконструкція бою за гору Лисоня і впродовж дня діяли різноманітні локації: молодіжний, військово-патріотичний табір «Лисоня-2016», літературний майданчик, де виступали  брати Капранови та інші українські письменники, книжково-ілюстративна виставка, експозиція стрілецьких світлин «Героям Лисоні – вдячна Батьківщина!», фотовиставка пам’яток Тернопільщини «А ми тую стрілецькую славу збережемо…», працювала  польова кухня. Й звичайно, відбувся концерт патріотичної пісні за участю відомих гуртів  «Рутенія», «Kozak System», «Тарута», «Тінь Сонця», «Новимний Кудень».

Усі виступаючі  на цьому заході  підкреслювали,  що Лисоня — це величавий символ ідеї боротьби за волю України, доказ незламності духу та звитяжності українського стрілецтва, що січові стрільці воювали за інтереси української нації, народу, за незалежну українську державу.

 

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.