На Тернопільщині у колишній в’язниці знайшли написи упівців

У колишній в’язниці в Залізцях Тернопільської області на стіні знайшли написи, які були залишені упівцями. Їхні малюнки тепер досліджують працівники краєзнавчого музею.

04.10.2023
На Тернопільщині у колишній в’язниці знайшли написи упівців

Про це Суспільному розповів директор Залозецького краєзнавчого музею Василь Ільчишин.

“Залозецької в’язниця діяла від 1940, аж по 1960 роки. Тут десятки було замордованих, закатованих людей ОУН, УПА, а також їх родичів. Тіла їх досі не знайдені”, — каже Василь Ільчишин.

Коли працівники музею прибирали та проводили ремонт в камерах колишньої в’язниці, то знайшли на стінах написи.

У камері є також написи, які працівники музею поки не можуть прочитати.

“Є вишкрябані на стіні. Є літера “А”. Ці всі написи ми не чіпаємо, бо їх треба одразу консервувати, щоб вони не обсипалися”, — розповів Василь Ільчишин.

Також на стіні камери є отвори, які можуть бути слідами від куль.

“Невідомо, чи сліди точно від пострілів. Ми маємо лише інформацію, що багато хто з в’язнів був розстріляний. Їх розстрілювали в підвалах, щоб приховати звуки пострілів”.

Краєзнавець Михайло Горішній понад 10 років досліджує з архівів кримінальні справи в’язнів Залозецької тюрми. Він каже, в цьому приміщенні на допитах та тортурах перебували переважно зв’язкові УПА, а також їхні симпатики:

“Повстанці рідко попадали живими в руки НКВС. Коли привозили вбитих повстанців із полів, з лісів навколишніх, то їхні тіла виставляли на показ під будинком. Для того, щоб налякати людей”.

В архіві СБУ краєзнавці знайшли понад 100 особових справ, які стосуються Залізців. Наразі з них опрацювали 17.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.