На стелі у львівському будинку знайшли унікальні сецесійні розписи

У будинку на вулиці Нечуя-Левицького, 19 у Львові виявили унікальні сецесійні розписи: на стелі зображена квіткова композиція, яка не є трафаретом, а мальована від руки.

06.09.2023
На стелі у львівському будинку знайшли унікальні сецесійні розписи

Про це повідомили у «Бюро спадщини».

Це один з найкращих зразків розписів під’їзду у Львові, каже реставраторка монументального живопису Ірина Гірна.

«Коли до нас звернулося ОСББ будинку на вул. Нечуя-Левицького, 19, ми зробили зондажі, щоб пересвідчитися, що розписи є, і відкрили частину на стелі у під’їзді і на останньому, третьому, поверсі. Та бонусом для нас стало те, що ми виявили, що розписи є і на стінах по всій сходовій клітці. Розписи є дуже цінними – це є сецесія ХХ ст, один з найкращих стилів у Львові. Він найбільш багатий, найбільш унікальний, кожен з цих елементів є неповторним», – пояснила фахівчиня.

Як розповів голова ОСББ «Надія НЛ» Ігор Дічковський, будинок на вул. Нечуя-Левицького, 19 є пам’яткою архітектури місцевого значення. Він побудований одним із знаних будівельників у Львові – Якубом Рисяком. Його дружина, Гелена Рисяк, купувала землі під будівництво, а він – будував. Так, у травні 1906 року вона подала документи на будівництво. На документах є штамп магістрату королівської столиці міста Львова. У серпні 1907 року будинок був зданий в експлуатацію.

«У сусідньому будинку – вул. Нечуя-Левицького, 17, який теж будував Якуб Рисяк, у фойє на стелі є розписи, тому ми розуміли, що у нас вони теж можуть бути. Тому ми запросили реставраторів і вони це підтвердили, і відкрили частину цих розписів на стелі. Ми дуже задоволені від цієї знахідки, і звісно що хочемо їх зберегти. Та власних коштів на ці роботи не маємо», – пояснює Дічковський.

За його словами, ОСББ у будинку існує з 2008 року. За власні кошти мешканці виконали великий об’єм робіт – провели заміну всіх інженерних мереж, реставрацію вхідних і внутрішніх дверей. За кошти міського бюджету у будинку провели реставрацію даху.

 

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.