На Львівщині створили першу охоронну зону для захисту рідкісних птахів

Відповідне розпорядження підписав начальник ОВА Максим Козицький.

28.03.2025
На Львівщині створили першу охоронну зону для захисту рідкісних птахів

Як повідомляє пресслужба Львівської ОВА, торік на теренах Бродівського лісництва місцеві жителі знайшли гніздо чорного лелеки. Воно було розташоване на віковому дубі, заввишки 16 метрів.

“Цю ділянку лісу обстежили начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Андрій Сенюк, старший науковий співробітник національного природного парку «Північне Поділля» Володимир Баточенко, провідний науковий співробітник Державного природознавчого музею НАН України, професор кафедри зоології Львівського національного університету ім. Івана Франка Андрій Бокотей”, – йдеться у повідомленні.

В результаті обстежень виявили природне гніздо чорного лелеки, діаметром 1,2 метра. За інформацією науковців НПП «Північне Поділля» станом на червень 2024 року в цьому гнізді перебували 2 молоді птахи. Окрім цього зафіксували перебування дорослого птаха чорного лелеки у заплаві річки Покрова в місці її впадіння у р. Стир.

“Відтак у лісівників з Бродівщини виникла ініціатива створення там охоронної зони. Відповідне клопотання вони надіслали в департамент. Для збереження та охорони старовікового дерева дуба звичайного з гніздом лелеки чорного департамент підготував необхідні документи разом Бродівським надлісництвом філії «Карпатський лісовий офіс», ДП «Ліси України», НПП «Північне Поділля», науковцем Андрієм Бокотеєм, Львівською обласною громадською екологічною організацією «Західноукраїнське об’єднання лісівників і екологів»”, – додали у дописі.

Начальник Львівської ОВА Максим Козицький підписав відповідне розпорядження про створення першої охоронної зони для збереження біорізноманіття в лісах у Львівській області та затвердив відповідний Паспорт охоронної зони, яким встановлена допустима та недопустима діяльність на цій території для забезпечення оптимальних умов проживання птахів.

Оскільки лелека чорний, лякливий, гніздиться в глухому лісі й не любить шуму – навколо його гнізда в радіусі 100 м створюється ділянка суворої охорони, де заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність та перебування протягом всього року. Також заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність в радіусі 500 м від гнізда у період з середини березня до 1 серпня в зоні сезонної охорони в період гніздування птаха. В межах зони також заборонено змінювати гідрологічний режим.

Лелека чорний – рідкісний вид птахів, що охороняється на міжнародному та національному рівнях. Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES), Боннською та Бернською конвенціями, Угодою про збереження афро-європейських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA).

Лелеку чорного занесено до Червоної книги України з 1994 року. В Україні гніздиться на Поліссі, Малому Поліссі, Карпатському регіоні, подекуди, на півночі Лісостепу. Цих птахів є дуже мало в Україні. Найчастіше, під час сезонних перельотів, чорного лелеку можна побачити на зволожених луках поблизу водойм та боліт, або на прольоті.

«Нерідко є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт (у гніздовий період). На жаль, погане знання біології цього птаха часто призводить до того, що під час рубок навіть у позашлюбний сезон, у кращому випадку залишається тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують, зрозуміло що птах тоді покине гніздо. Одним з найбільших проблем сьогодні – є нестача старовікових дерев у лісах, на якому лелека може облаштувати свої гнізда. Інтенсивні лісогосподарські роботи призводять до значного омолодження лісів, тому більшість дерев просто не можуть втримати велике потужне гніздо з масивною конструкцією. Такі гнізда можуть буди зведені лише на потужних старовікових деревах», – зазначив Андрій Сенюк.

Що таке охоронні зони та механізм її створення?

На відміну від об’єктів природно-заповідного фонду, охоронна зона створюється в короткий термін – до 30 днів. Для цього зацікавлені сторони та облдержадміністрації повідомляють місцеві органи самоврядування та лісогосподарські підприємства про наміри та підстави створення таких зон.

Для того щоб створити охоронну зону – не потрібно погодження органів місцевого самоврядування чи лісогосподарських підприємств, Кабінет Міністрів України передбачив, що все вирішує обласна адміністрація на підставі звернення наукових установ або зацікавлених організацій за умови що надано повний пакет необхідних документів.

Охоронні зони створюються для збереження об’єктів Червоної книги України, рідкісних видів, найстаріших або визначних старовікових дерев, гнізд червонокнижних птахів та унікальних екосистем.

Коментарі

17:01
Таємниці фотографії: музей, що зберігає спадщину
Гуляючи старовинними вулицями Львова, проходячи історичні площі та квартали, у самому центрі ви можете завітати у Львівський фотомузей. Це одне з найцікавіших місць для тих, хто цікавиться історією фотографії. Це місце, яке зберігає багатий мистецький спадок.
09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».