На Франківщині археологи розкопали поселення трипільської культури

Поблизу села Спас Івано-Франківської області співробітники Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України спільно з МГНО «Дубенський археологічний осередок» провели археологічні дослідження поселення трипільців.

14.11.2023
На Франківщині археологи розкопали поселення трипільської культури

Метою експедиції було визначення відносної хронології трипільського етапу заселення місцевого археологічного об’єкта, повідомили у пресслужбі Інституту.

Пам’ятка, відкрита Богданом Томенчуком у 1970-х роках, являє собою двошарове укріплене поселення, що належить до часів енеоліту і раннього заліза. Влітку 1984 року Лариса Крушельницька та Дмитро Павлів провели археологічні дослідження, які виявили структуру поселення. У 2017 році короткочасні розвідки були проведені Тарасом Ткачуком.

Завданням поточного етапу було визначення часових рамок трипільського етапу населення об’єкта. Археологічні розкопки виявили трипільський майданчик і господарську яму із залишками житлової споруди. Хоча частина споруд зруйнована, залишки надають матеріал для визначення, що трипільський горизонт пам’ятки належить до етапу ВІ-ВІІ, що входить до заліщицької групи.

Це поселення є одним із найбільших трипільських об’єктів у Карпатах на даному часовому етапі. На подив, об’єкти часу раннього заліза не було виявлено, але було виявлено відповідний культурний шар із фрагментами кераміки.

Археологи відзначають, що пам’ятка поступово руйнується через зсувні процеси, що особливо помітно на південному боці мису. Розкоп № 1 1984 року, розташований на південному краю поселення, зазнав обвалу, втративши більшу частину своїх розмірів згідно зі звітом Л. Крушельницької.

Залишається невирішеним питання часу зведення оборонних конструкцій на поселенні – валу та рову, додаючи загадковості цьому археологічному пазлу.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.