Музейники Харківщини врятували від окупантів 300-річне Євангеліє, видане Мазепою

Співробітниця музею Діна Листопад перед переїздом до Кропивницького з Ізюма Харківської області сховала від окупантів найцінніше, що було серед експонатів — Євангеліє, якому 300 років.

30.11.2022
Музейники Харківщини врятували від окупантів 300-річне Євангеліє, видане Мазепою

Про це вона розповіла “Суспільному”.

За даними Ради Нацбезпеки, Ізюм зазнав найбільше авіаударів — 476. Жінка змогла виїхати в березні, а нині працює в краєзнавчому музеї Кропивницького.

“Орки починали масовані обстріли й жоден транспорт не міг потрапити на цю територію. А тут їхав маленький автобус, я вискочила на дорогу”, — розповіла музейниця.

В Ізюмі разом з колегами з місцевого краєзнавчого музею врятували друковане Євангеліє в срібному з позолотою окладі 1707 року, видане гетьманом Іваном Мазепою: “Оклад заслуговує особливої уваги — це срібло з позолотою, в стилі українського бароко. Ми почали ховати найцінніше. По-перше — дорогоцінні метали, потім такі предмети, які мають особливу цінність, в тому числі — це Євангеліє. За всю історію книжкового друку воно випускалося всього двічі”.

Діна розповіла, що довелося зробити, аби Євангеліє не знайшли росіяни: “Ми поставили у вітрину колового огляду книгу, яка трохи її нагадувала. Я вважаю, що мародери та росіяни не помітили різниці, тож у такий спосіб колекцію вдалося врятувати”. Нині Євангеліє перебуває у сховищі під охороною військових.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.