Історичні архітектурні пам’ятки під загрозою через містобудівну реформу

Законопроєкт №5655 потрібно доопрацювати.

27.12.2022
Історичні архітектурні пам’ятки під загрозою через містобудівну реформу
Фото: умовне

Кілька років очолював комісію, яка штрафує за руйнування пам’яток архітектури 

То був дуже насичений період мого життя. Були і суди, і погрози, м’яко кажучи, не прості ситуації.

Але за цей період були сотні штрафів за незаконні вибиття в пам’ятках архітектури, перепланування, руйнування.

До такого механізму йшли ми довго і важко. Адже раніше було так, що хтось десь в Києві в міністерстві має контролювати і складати штрафи за руйнування пам’яток тут у Львові.

Як це мало працювати тут на місці? А ніяк.

Тоді вдалось разом з Міністерством Культури знайти рішення щодо адмін комісій. Я очолив цю адмін комісію. Штрафи для фізичних осіб – 1700 грн, для юридичних осіб – 170 000 грн. Не ідеал, але хоч щось.

Звичайно цей механізм не досконалий. І його треба вдосконалювати. Але таким чином вдалось відстояти не одну пам’ятку.

Мабуть, пам’ятаєте також нашу ініціативу, збільшити штрафи за руйнування пам’яток архітектури в 100 разів.

І тут найцікавіше: така ініціатива підтримана не була.

Натомість нещодавно в рекордно швидкий час – був проголосований інший законопроєкт 5655.

Чому я про нього пишу?

Цей закон був прийнятий дуже швидко. І в ньому «прекрасно все». По факту в міст забирають будь-які важелі щодо контролю за будівництвом в тих самих містах.

Одразу хочу сказати, що я проти узагальнень. І у випадку цього закону також. Знаю, що були правильні думки цифровізуати багато процесів. Але, на жаль, вийшло щось інше

До прикладу: а що буде зі збереження пам’яток архітектури. Як це все працюватиме?

Тут все дуже і дуже погано. Давайте чесно і дуже просто розберемо лише кілька пунктів: 

  1. Міста, тобто міські ради, а простіше управління охорони історичного середовища  позбавлені прав у питаннях охорони культурної спадщини в процесі будівництва, а також позбавляються повноважень на видачу висновків щодо проєктів реставрації пам’яток, проєктів будівництва  в межах історичного ареалу. 
  2. Є ще й така стаття, що по факту дозволяє “погодження за замовчуванням” проєктної документації на реставрацію пам’яток культурної спадщини.
  3. Ще інша стаття проєкту закону дозволяє через залучення умовного “фахівця з охорони культурної спадщини”, а не органу охорони культурної спадщини, до “експертизи” проєктної документації у разі нового будівництва у межах історичних ареалів, територій пам’яток тощо.
  4. Міста не зможуть контролювати будівництво. Для цього мають бути залучені приватні контролери. Але навіть вони обмежуються приписами.

Є ще багато інших пунктів. І ось постає питання – а в кого питати, якщо щось… хто буде відповідати. І взагалі для чого і для кого цей закон.

У Львові, як і в інших містах, ви можете побачити як закриті від потенційних загроз ворога пам’ятники та історичні об’єкти.

Але як захистити ті самі пам’ятки від такого закону – ось це питання.

Ще раз акцентую: сьогоднішня ситуація зокрема у сфері охорони пам’яток архітектури потребує змін. Але до покращення, а не до погіршення!

На жаль, десь так це все виглядає.

Моя пропозиція дуже проста. Закон треба доопрацювати. І лише тоді підписувати.

Андрій Москаленко 

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.