Гуманітарна допомога: що це за товар і коли новий одяг з етикетками чи авто класу «люкс» може вважатися «гуманітаркою»?

Переміщення комерційних вантажів під виглядом гуманітарної допомоги – одне з ключових питань у контексті протидії порушенням митних правил Державної митної служби України. Лише за минулий рік працівники Львівської митниці зафіксовували 92 таких випадки на суму понад 53 мільйони гривень. Серед предметів правопорушень – автомобілі, алкогольні напої, новий одяг, взуття і техніка.

20.02.2025
Гуманітарна допомога: що це за товар і коли новий одяг з етикетками чи авто класу «люкс» може вважатися «гуманітаркою»?

Водночас громадяни, особливо користувачі соцмереж, дивуються, чому товари без ознак використання – нові і з етикетками, не можуть вважатися «гуманітркою», а переміщення таких вважається адміністративним правопорушенням.

Про це та багато іншого – в розмові з заступником начальника Львівської митниці Іваном Керезвасом.

Для початку розкажіть, будь ласка, що таке «гуманітарна допомога»?

Відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу», це – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань. Також це може бути допомога у вигляді виконання робіт чи послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами отримувачам гуманітарної допомоги, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, важким фінансовим становищем, надзвичайним станом, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій, екологічних, техногенних та інших катастроф, загрозливих для життя і здоров’я населення, а також під час захисту держави у разі збройної агресії чи конфлікту – як це відбувається сьогодні в Україні.

Тоді роз’ясніть, якими мають бути особливі ознаки товарів, щоб їх класифікували як гуманітарну допомогу?

Що стосується дискусійного питання «не визнання» нових товарів гуманітарною допомогою, то слід наголосити, що критерій «новий» чи «вживаний» товар не є визначальним для класифікації його як гуманітарної допомоги. Основною ознакою гуманітарного вантажу передусім є його «безоплатність», як і зазначено в ЗУ «Про гуманітарну допомогу».

Визначальним фактором для визнання товарів «гуманітарною допомогою» є належне декларування таких товарів, тобто заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон, а також відомостей, необхідних для їх митного оформлення.

Відтак Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану визначається Постановою Кабміну 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану».

Згідно з цим Порядком, перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про них до автоматизованої системи. Тобто отримувач заповнює електронні форми декларації в електронному кабінеті. За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про товари їм автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.

Саме ці процедури – внесення інформації про перелік товарів та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги – засвідчують факт визнання товарів гуманітарною допомогою після перетину кордону. 

Але трапляються випадки, коли переміщувані під виглядом «гуманітарки» товари є об’єктом звичайної комерційної операції та не мають жодного стосунку до гуманітарної допомоги.

Коли такий факт встановлено, митні органи складають протоколи про порушення митних правил. А в разі наявності ознак кримінального правопорушення – повідомлення скеровуються до правоохоронних органів.

Які основні порушення митних правил пов’язані з гуманітарною допомогою?

Найпопулярнішим товаром, що переміщується під виглядом «гуманітарної допомоги», є транспортні засоби. Так, у 2024 році порушено 60 справ про порушення митних правил стосовно 72 транспортних засобів, які переміщувались на митну територію України як «гуманітарна допомога».

Здебільшого такі авто переміщували начебто на адреси військових частин. Однак під час перевірок працівники митниці встановлювали, що зазначені в деклараціях військові частини не отримували жодних транспортних засобів та не видавали жодних документів щодо ввезення їх на митну територію України.

Також є випадки переміщення на адресу «благодійних організацій» транспортних засобів під виглядом «гуманітарних», однак під час заходів перевірки виявляється, що їх було придбано та вивзео з ЄС як комерційний вантаж на адресу суб’єктів, які не мають жодного стосунку до обігу гуманітарної допомоги.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.