Галина Недзельська розповіла про найбільші пенсії, процедуру оформлення пенсії по втраті годувальника на Львівщині

Галина Недзельська, начальниця Пенсійного фонду Львівщини, у програмі Олега Радика «Go про» розповіла, що станом на 1 січня 2025 року на обліку в ГУ ПФ у Львівській області перебуває 671 тисяч одержувачів пенсій.

18.01.2025
Галина Недзельська розповіла про найбільші пенсії, процедуру оформлення пенсії по втраті годувальника на Львівщині

Потреба на виплату пенсій по Львівській області в середньому на місяць складає 3,6 млрд гривень.

Чисельність одержувачів пенсійних виплат через установи банків складає 74 %. Через поштові відділення пенсії отримують 26 % пенсіонерів, що зумовлено географічним положенням області, обмеженою кількістю банкоматів у гірських районах. Проте кількість одержувачів пенсійних виплат через установи банків зростає, зокрема, новопризначені пенсії виплачуються через банківські установи.

Як повідомила Галина Недзельська, середній розмір пенсійної виплати по області на  1 січня 2025 року становить 5 303,37 гривень. Слід зазначити, що середній розмір “цивільної” пенсійної виплати становить 4 810 грн, а “військової” – 13 300 грн. Зокрема на Львівщині перебуває 38 818 пенсіонерів силових відомств.

“Є  на обліку 145 осіб, які отримують довічне грошове утримання – це судді. Їх середній розмір пенсій – 112 тисяч гривень”, – розповіла Недзельська.

Олег Радик запитав начальницю ПФ Львівщини, чи збільшилася за роки війни кількість одержувачів пенсій по інвалідності. Галина Недзельська зазначила, що за роки війни загальна кількість пенсіонерів збільшилася на 9 300.

“З них, зменшилася кількість пенсіонерів за віком на 6 200, проте збільшилася кількість одержувачів пенсій по інвалідності на 11 000, у разі втрати годувальника – на 5 400, відповідно до міжнародних угод – на 1 800. Слід зазначити, що кількість одержувачів пенсій по інвалідності по “страховому” закону збільшилася на 9 000, а по “військовому” закону – на 2 000. Кількість одержувачів пенсій у разі втрати годувальника по “страховому” закону не збільшилася, а по “військовому” закону збільшилася на 5 500”, – повідомила Недзельська.

Також вона пояснила, яка процедура оформлення пенсії у разі втрати годувальника по “військовому” закону иа який середній розмір такої пенсії:

“Середній розмір пенсії у разі втрати годувальника по “страховому” закону становить 4 000 грн, по “військовому” закону – 9 000 грн. Якщо особа зникла безвісти за особливих обставин – призначається пенсія у разі втрати годувальника за “страховим” законом. А після підтвердження загибелі військового – призначається пенсія у разі втрати годувальника по “військовому” закону.”

Окрім цього начальниця ПФ Львівщини розповіла, що таке “міжнародні” пенсії. Пенсії відповідно до міжнародних угод – це пенсії осіб, які набули стажу роботи, працюючи за кордоном офіційно. Такі пенсії  призначають при підтвердженні договірною стороною того, що особа працювала, наприклад, у Польщі. Середній розмір пенсії відповідно до міжнародних угод – 4 000 грн. Якщо особа має право на пенсію, наприклад, у Польщі, то вона її призначає в Польщі, в Україні підтверджують стаж, набутий особою шляхом заповнення формуляру.

До слова, у січні, наприклад, найбільше звернень надійшло від пенсіонерів силових відомств щодо застосування у 2025 році у період дії воєнного стану обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто є більшим від максимального розміру пенсії (23 610 грн). Зокрема:

• до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), застосовується коефіцієнт 0,5;

• до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4;

• до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3;

• до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,2;

• до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.

Так, наприклад, особа, яка отримувала 43 тис. грн пенсії, після застосування обмежувальних коефіцієнтів буде отримувати на 13 тис. грн менше, тобто 30 тис. грн; особа, яка отримувала 68,5 тис. грн пенсії, після застосування обмежувальних коефіцієнтів буде отримувати на 35 тис. грн менше, тобто 33 тис. грн. Відслідковується закономірність: чим більший розмір пенсії – тим більша сума зменшення до виплати.

За словами Недзельської, на сьогоднішній день надходить багато звернень від вищезазначених пенсіонерів про надання роз’яснення причин зменшення розміру пенсій. Відтак такі особи, з великою ймовірністю, звертатимуться до органів судової влади. “Проте, сподіваюся, що при розгляді таких позовів судді враховуватимуть те, що застосування у 2025 році у період дії воєнного стану обмежувальних коефіцієнтів до пенсій передбачено не лише постановою КМУ, а й Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (стаття 46)”, – підсумувала начальниця ПФ Львівщини.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.