Чому лікарня для ветеранів УПА та репресованих “Говерла” на Львівщині потребує змін

Львівська обласна військова адміністрація цього року зменшила фінансування комунальної лікарні «Говерла», яка надає медичні послуги репресованим, політв’язням та ветеранам ОУН-УПА. Для лікарні з обласного бюджету залишили лише гроші на оплату комунальних послуг на перший квартал цього року. Таке рішення викликало обурення у деяких громадських організацій, які влаштували біля ОВА акцію протесту.

13.01.2025
Чому лікарня для ветеранів УПА та репресованих “Говерла” на Львівщині потребує змін

На перший погляд, ситуація виглядає як порушення прав людей, що зазнали переслідувань від радянської влади. Однак, якщо з’ясувати, що стоїть за рішенням обласної влади, можна дійти висновку: зменшення фінансування лікарні навпаки, може покращити якість послуг для її пацієнтів, повідомляє LVIV.MEDIA.

Унікальна лікарня

Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Говерла», розташоване у Моршині, в обласній адміністрації називають унікальною лікарнею. Це єдиний комунальний медичний заклад, що працює у приватній будівлі. Окрім того, це єдиний медзаклад, куди можна потрапити лише за скеруванням від однієї із трьох громадських організацій. Третя особливість «Говерли»: це єдина обласна лікарня, яка донедавна отримувала гроші з обласного бюджету на оплату працю персоналу та ліки.

Лікарню почали будувати ще в 1996 році з ініціативи громадських організацій, що об’єднували політичних в’язнів, репресованих та ветеранів ОУН-УПА. Будівництво відбувалось коштом діаспори, меценатів з України та частково – обласного бюджету. Після закінчення будівництва право власності на споруду лікарні отримала зареєстрована в Івано-Франківську ГО «Всеукраїнське братство ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича – Тараса Чупринки».

Одним з ініціаторів створення лікарні був Володимир Парубій, батько відомого українського політика Андрія Парубія, який був головою Верховної Ради України з 2016 по 2019 роки. У час будівництва «Говерли» Володимир Парубій обіймав посади голови Львівської крайової організації Всенародного Руху України та заступника голови Львівської обласної ради. «Зрозуміло було, що ми самі не можемо його утримувати. Тоді головою Всеукраїнського братства був Михайло Зеленчук… І коли збудували, тоді я сказав Зеленчуку, бо він не мав досвіду, як то має далі бути: треба укласти договір з департаментом охорони здоров’я, у них будуть якісь там побажання, і ми спільними силами можемо експлуатувати цей будинок. Так ми і зробили», — розповів у коментарі LVIV.MEDIA Володимир Парубій.

Відповідно до цієї угоди, обласна влада створила комунальний медичний заклад «Говерла» і фінансувала його роботу. Натомість на лікування до закладу людей скеровують три громадські організації:

– Львівська обласна Спілка політичних в’язнів України (керівник – Степан Яхницький)

– Львівське крайове братство ветеранів національно-визвольної боротьби (Львівське братство ОУН-УПА) (керівник – Володимир Парубій)

– Львівське обласне товариство політичних в’язнів і репресованих (керівниця – Ореслава Хомик).

Чому «Говерлі» обмежили фінансування?

Після медичної реформи в Україні лікарня «Говерла» уклала контракт з Національною службою здоров’я України і почала отримувати від неї гроші за надані медичні послуги. Зараз цей контракт передбачає лише один пакет медичних послуг: «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій». Як повідомила LVIV.MEDIA заступниця голови Львівської ОВА Христина Замула, заклад, у якому є 75 лікарняних місць, у 2024 році працював на чверть своїх можливостей: маючи здатність лікувати майже 2000 пацієнтів на рік, пролікував 520. Як результат, лікарня отримала від НСЗУ лише 4,5 млн грн. Тож заклад довелось дофінансувати на понад 13 млн грн з обласного бюджету. При цьому, за даними обласної адміністрації, на Львівщині живуть близько 8 тисяч людей, що мають статус репресованих радянською владою.

Тому напередодні 2025 року громадським організаціям повідомили, що з обласного бюджету фінансуватимуть лише комунальні послуги закладу: так, як і в усіх інших обласних лікарнях. «Ми домовились, що вони працюють над тим, що заклад буде заповнений повністю, а ми за результатами першого кварталу переглядаємо: що можемо посилити, або що ми далі робимо з цією юридичною особою… Як показує досвід, зазвичай грошей, які розраховує НСЗУ для оплати за медичну послугу, вдосталь, щоби оплатити заробітну плату і медикаменти, які використовує медичний заклад», — розповіла Христина Замула.

Крім того, посадовиця вважає нелогічною ситуацію, коли у комунальну лікарню можуть потрапити люди лише за скеруванням від громадської організації. На її думку, така система взагалі не вписується в чинний порядок роботи медичних закладів. Адже зараз всі громадяни мають право безплатно лікуватись в будь-якому закладі за скеруванням сімейного лікаря. «Ветерани УПА, політв’язні, репресовані за скеруванням сімейного лікаря медичну послугу можуть отримати у будь-якій установі нашої області. Незалежно від форми власності. І за це все заплатить держава», — зауважила Христина Замула.

Утім Володимир Парубій, очільник однієї з ГО, яка має ексклюзивне право відправляти пацієнтів на лікування в «Говерлу», категорично не погоджується із таким рішенням. Він вимагає, щоби угоду про фінансування з обласного бюджету продовжили ще на рік: «Там якісь звинувачення нам висували … Я кажу: давайте розберемося. Давайте продовжимо хоча б на рік, хоча завжди було на 5 років, розберемося. У вас є якісь претензії, у нас можливо теж є якісь свої зауваження, давайте спокійно продовжимо… І потім на нараді я чую щось таке, що вони припиняють фінансування… Люди обурились і був пікет біля обласної адміністрації».

«Є поверхи для білих і для чорних»

Журналісти поспілкувались із одним з пацієнтів лікарні «Говерла», інвалідом I групи, членом Львівського братства ОУН-УПА Ігорем Гаращуком. З його розповіді стає зрозуміло, чому показники лікарні за документами такі низькі. Пан Ігор востаннє лікувався в «Говерлі» у липні минулого року. Там він із розповідей своїх сусідів дізнався, що частина пацієнтів купують собі перебування у закладі за готівку. І отримують навіть кращі умови, ніж люди, що мали скерування від громадських організацій. «От ви прийшли з вулиці, вас ніхто не знає. Лікуватися ви хочете. Вам говорить адміністраторка: доба — 500 гривень. Нас поселяють безкоштовно, хто має путівки. Але поселяють на перший або третій поверх, де нема таких добрих умов. Другий і четвертий поверх — для «білих». А перший і третій – для тих хто має посвідчення і потребує реабілітації», — розповів пан Ігор.

Окрема претензія у чоловіка до якості харчування: «Харчують наче в СІЗО. Манка, вівсянка, перловка зранку. Обід: картопля з водичкою, компот і якась булочка. На вечір така сама історія: картопля, макарони якісь такі, що в воді плавають… Начальство зі Львова, ті що приїжджають на лікування, на четвертий поверх, – їм блюдо накрили і понесли (в палату — ред.) Чому вони не можуть в їдальні разом з усіма їсти? Там що, є «білі» і «чорні»?». Про ситуацію в лікарні Ігор Гаращук розповів також у зверненні до обласної адміністрації, яка почала перевірку.

Володимир Парубій визнає, що в роботі лікарні є проблеми, однак вважає, що їх можна вирішити без втручання обласної влади: «Є проблеми, без сумніву, як всюди є. Тому я просив ще на рік (продовжити фінансування – ред.), і ми розберемося з тими проблемами. А вони там почують… якогось склочніка – і все, то вже істина в останній інстанції. Та запроси іншу сторону, вислухай… я так завжди робив».

Що буде з «Говерлою» далі?

Депутат Львівської облради, голова комісії з питань соціального захисту, прав дітей, людини та учасників бойових дій Микола Іщук вважає, що ситуацію з лікарнею «Говерла» потрібно змінювати. Адже маючи гарантовані гроші з обласного бюджету, заклад не конкурує за пацієнтів з іншими лікарнями, тож не має стимулу покращувати якість своєї роботи. «Я віддаю шану усім людям, які у свій час показували надзвичайний патріотизм. Вони будували Україну, вони були активні, показували патріотизм. Вони самі створили собі санаторій «Говерла», який потім перетворився на лікувальний заклад. Але я вважаю, що на сьогодні держава створила конкурентні умови в системі соціального захисту і охорони здоров’я. І цей заклад повинен стати рівним серед рівних. Конкурентним серед конкурентних. Якісним серед якісних. Ці люди заслуговують на якісну послугу», — сказав у коментарі LVIV.MEDIA Микола Іщук.

Зараз керівництво закладу та пов’язаних із ним громадських організацій мають три місяці, щоби довести спроможність «Говерли» працювати без додаткової підтримки від обласного бюджету. Представники обласної влади запевняють, що про закриття лікарні зараз не йдеться. Однак і працювати на таких умовах, як раніше, вона не зможе. Отримуючи гроші з обласного бюджету, медичний заклад функціонує з низькою ефективністю, використовуючи лише чверть своїх можливостей. Окрім того, система скерувань виключно через громадські організації є дискримінаційною та не відповідає сучасним нормам медичного обслуговування, які передбачають доступ до медичних послуг для всіх. А зафіксовані випадки нерівного ставлення до пацієнтів і корупційні схеми свідчать про низьку прозорість у роботі закладу. У нових умовах, коли держава забезпечує оплату медичних послуг через НСЗУ, лікарня має перейти до конкурентної моделі роботи, що стимулюватиме її підвищувати якість послуг для всіх пацієнтів.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.