Боснія та Герцеговина під тиском кремля відмовилася від угоди про реєстр злочинів рф в Україні

Боснія і Герцеговина ухвалила таке рішення на першому для себе саміті Ради Європи після надання у грудні статусу кандидата на вступ до ЄС.

18.05.2023
Боснія та Герцеговина під тиском кремля відмовилася від угоди про реєстр злочинів рф в Україні

Делегація Боснії та Герцеговини відмовилася підтримувати угоду про реєстр злочинів рф в Україні, пише видання RFERL.

На саміті Ради Європи у Рейк’явіку понад 40 країн і ЄС підписали договір про створення Реєстру збитків, завданих Україні агресією рф. Ще три країни висловили готовність підписати декларацію і проходять внутрішні процедури (Андорра, Болгарія, Швейцарія).

Зокрема, учасниками угоди є 34 країни: Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словацька Республіка, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія, Україна. Асоційованими членами є 7 держав: Албанія, Ліхтенштейн, Республіка Молдова, ЄС, США, Канада, Японія. 

Водночас не підписали документ 6 країн: Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, завданих Росією. Тепер необхідно забезпечити роботу реєстру, аби постраждалі внаслідок російської агресії могли подавати свої заяви.

Реєстр збитків створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних рамках Ради Європи. Реєстр є юридичною особою відповідно до національного законодавства Королівства Нідерландів і України та розташований фізично в Нідерландах.

Він отримує та обробляє інформацію про вимоги по відшкодуванню збитків та докази, є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд.

Будь-яка держава-член або спостерігач Ради Європи та Європейського Союзу, а також будь-яка інша держава, яка проголосувала за резолюцію ГА ООН від 14 листопада 2022 р. може приєднатися до Реєстру.

За день до саміту, 16 травня, заступник глави мзс рф Олександр Грушко попередив Боснію та Герцеговину про «ризики втягування в НАТО». Він стверджує, що Євросоюз, просуваючи так званий європейський порядок денний, нібито «намагається зруйнувати зв’язки між Боснією та Герцеговиною та рф».

рф підтримує праворадикальні угруповання Боснії та Герцеговині. Це веде до дестабілізації країни. Ці групи сприяють посиленню антизахідних наративів.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.