1 чи 14 жовтня?

Можливо я чогось не розумію – не буду заперечувати, але з документу, який фіксує «дату створення УПА» бачу наступне.

02.10.2023
1 чи 14 жовтня?

1. 14-те жовтня «визнане» такою датою. Без жодного наведення якоїсь події, рішення, документу, датованих саме 14-м жовтня 1942 р., які давали би підставу говорити, що УПА створена саме 14.10.42 р., а не 13-го чи 15-го.

2. Підставою для «визнання» дати є «створення у місяці жовтні перших загонів». Без жодної конкретної дати – лише місяць.

3. Звʼязок між козацькою традицією шанування Покрова Богородиці та «визнанням» саме цього дня, коли святкували у той час Покрова – «святковим днем УПА» – прямо вказаний у постанові. Відтак немає підстав стверджувати, що це святкування «не має ніякого звʼязку з релігійним» (що можна прочитати у деяких дописувачів).

4. Якщо бути коректними, то козаки у 17-18 століттях святкували Покрову 1 жовтня старого стилю – що тоді відповідало 10-му та 11-му жовтня нового стилю. Отже козаки НІЯК не могли святкувати Покрову 14-го жовтня – ані за старим, ані за новим календарем.

5. Найбільш дивно читати критику сьогоднішнього святкування від тих, хто безкомпромісно ще менше року тому таврував Різдво 7-го січня, як «чуже святкування» і вимагав «святкувати з цивілізованим світом». Єдине пояснення у мене – партійна логіка перемагає звичайну.

6. Церква ухвалила рішення про реформу для ЦЕРКОВНОГО календаря. А коли відзначати світські дати – нехай вирішує суспільство. Однак у дискусіях навколо цього все ж варто оперувати фактами й логікою, а не емоціями та партійною доцільністю.

P.S. Чим далі, тим анекдот про те, що коли на кремль будуть прибивати тризуб, обовʼязково хтось критикуватиме, що криво прибили – все менше здається анекдотом.

Євстратій Зоря, Митрополит ПЦУ

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.