Чи потрібна Львову вулиця Винниченка

Цю вулицю, звісно, знають усі. Як-не-як, саме тут знаходиться Львівська обласна військова державна адміністрація, низка знаних старовинних храмів та ін.

21.01.2023
Чи потрібна Львову вулиця Винниченка
Володимир Винниченко у приватному помешканні

А, чи таким вже українським патріотом, який потребує увіковічнення у назві однієї із найгарніших львівських вулиць, був Володимир Винниченко? Давайте, кинемо оком на цю непересічну історично значиму особу.

.

Отже, перше – будучи вже на еміграції, Володимир Винниченко активно заперечував Голодомор, настоюючи на тому, що все це пропаганда ворожого, до СРСР, капіталістичного світу. Більше того: у 1934 році, коли на Соловках і у Сандормосі росіяни тисячами знищували цвіт української інтелігенції, Володимир Винниченко писав Відкриті листи до Сталіна з проханням ввести його (Винниченка) до уряду УРСР з метою будувати… комунізм.

Володимир Винниченко у приватному помешканні

Можливо, ви подумаєте, що усі ці нюанси у політичних уподобаннях Володимира Винниченка були його одинокою фатальною помилкою..? Розчарую вас – “герой” мого допису все був таким. І – ніколи інакшим. Судіть самі:

.

Очоливши Генеральний секретаріат, Винниченко одразу ж виступив за розпуск збройних сил тодішньої України і пропонував замість регулярного українського війська створити народну міліцію, проти чого одразу ж запротестував Симон Петлюра та інші.

.

Більше того, саме Володимир Винниченко у своїх публічних виступах і статтях жорстко виступав з критикою тих небагатьох українських державників-самостійників, які твердо стояли на позиціях незалежності України. Основним ворогом, у ті дні, для Володимира Винниченка став знаний ідеолог української державності Микола Міхновський. Сьогодні, серед істориків, які фахово вивчають той період, побутує переконання, що саме Винниченко доклав усіх зусиль щоби після переможного визвольного походу 1919 року заарештували, а згодом, й  стратили видатного українського військовика Петра Болбочана.

.

Ще такий факт: на початку 1920 року Володимир Винниченко почав інтенсивно шукати шляхи до повернення на радянську Україну. Численні письмові звернення Винниченка до  Володимира Леніна, принесли свій результат: “вождь світового пролетаріату” з прихильністю поставився до прохання Винниченка, дав “добро” і вже наприкінці травня 1920 року Винниченко разом із дружиною Розалією Яківною Лівшиц прибув до Москви, де дістав пропозицію зайняти пост заступника голови Раднаркому УРСР із портфелем наркома закордонних справ, з кооптацією у члени ЦК КП(б)У.

Розалія Яківна Лівшиц (дружина Володимира Винниченка)

Але, надовго прислуговувати російським червоноармійцям, “героя” нашого роману, не вистачило: у 1934 році Винниченко із дружиною оселився на півдні Франції в приморських Альпах, у містечку Мужен біля Канн…

.

Не буду далі втомлювати вас переповіданням багатьох і багатьох інших дій Володимира Винниченка, які ми сьогодні однозначно трактуємо як виразно антиукраїнські. Хочу лише наприкінці поставити одне-єдине запитання до нашої влади: вам і далі не пече у підошви ходити вулицею Винниченка..?

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.