Історія

11:54
У чому головна причина Волинської трагедії 1943 року?
Історики завжди думають історично. А історичний підхід передбачає вивчення причин того чи іншого явища, бо нічого нізвідки не виникає.
09:00
Двоє українських істориків відкликали свої підписи під комюніке про Волинську трагедію
Спільне звернення групи польських та українських істориків щодо історичного минулого обох народів, зокрема в роки Другої світової війни, спричинило негативну реакцію серед українських науковців, які досліджують українсько-польську історію ХХ століття. Микола Кучерепа та Ігор Гирич відкликали свої підписи під цим документом – Другим польсько-українським комюніке «Польсько-український діалог порозуміння».
09:41
У Львові відбудеться показ та розмова про фільм «Залізна сотня»
Подія відбудеться 26 листопада о 18.00 годині у Львівському палаці мистецтв за адресою вул. Коперника, 17.
11:58
Перші львівські газети 1776–1805 років оцифрували у Польщі
Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет: «Gazette de Leopol» (1776), «Lwowskie Pismo Uwiadamiaiące» (1784), «Lwowskie Tygodniowe Wiadomości» (1786–1788), «Lemberger Wöchentliche Anzeigen» (1792–1798), «Lemberger Kaiserlich-Königliches Intelligenz-Blatt» (1799–1805).
13:10
Львівський обласний архів оцифрував документи НКВС 1939-1950 років
У першій половині серпня 2024 року оцифрувано 50 справ Слідчого відділу НКВС у Львівській області.
18:10
Продовжуємо відкривати імена найбільш відомих НКВДистів Львова
Звісно, багато хто з нас може стенути плечима і сказати собі: "а, чи треба мені про тих львівських НКВДистів знати..? Що, у мене інших справ немає..? Тим більше, що вони вже більш як пів-століття лежать мертвими у землі на Личакові..."
17:21
У Львові перепоховають одного з останніх командирів УПА Євгена Штендеру
13 липня на Личаківському кладовищі перепоховають останки сотника УПА Євгена Штендери. Він помер 22 серпня 2022 року в Канаді. Сотникові було 98 років.
12:42
На Львівщині вшанували жертв трагедії Саліни
Комуністичний режим закатував 22 тисячі людей.
19:45
Чи варто вшановувати зрадників?
Повільно, але поступово українці все більше цікавляться власною історією. Триває процес декомунізації та деколонізації, прибираються назви вулиць на честь окупантів та їх колаборантів, але ще немає серйозного обговорення ролі зрадників, яких не надто любила радянська пропаганда. Чомусь їх загал почав вважати мало не "героями" (переважно через те, що їх знищила чи не любила радянська влада), але потрібно розібратися об'єктивно й з ними.
16:04
Звільнення Львова від російських загарбників у червні 1915 року
Більше ніж півроку невдач, у травні 1915 р. союзним австро-німецьким військам вдалося перехопити стратегічну ініціативу на Східному фронті і організувати масштабну наступальну операцію. Розпочалась вона під лемківським містечком Горлиці (т.зв. “Горлицький прорив”) і завершилась визволенням з-під російської окупації значної частини Галичини, включно із містом Львів.
15:11
Про давні традиції львівського футболу
Фрагмент "Листів зі Львова", опублікованих в краківському тижневику Nowości Illustrowane 1924 року.
14:38
Сьогодні річниця злочину в с. Малковичі. Рідному селі мого діда Антона
Село знаходиться у декількох кілометрах від Перемишля у Польщі. У березні цього року мені з родиною вперше вдалось відвідати братську могилу у цьому селі.
14:40
Як в Старій Солі вішали Юду
Понад сто років тому в давньому галицькому містечку Стара Сіль (тепер — селище між Старим Самбором і Хировом на Львівщині) існував цікавий великодній звичай, пов’язаний зі зрадником Христа — Юдою. Цей звичай так і називали — “Юда”.
12:31
85 років тому для українців розпочалася Друга світова війна
Фашистська Угорщина, що приєдналася до тоталітарного Троїстого пакту Берлін-Рим-Токіо 1940 року, без оголошення війни ввела свої війська на територію Закарпатської області сучасної України, де з жовтня 1938 діяла автономна республіка Підкарпатська Русь (у складі Чехословаччини), а з березня 1939 - незалежна республіка Карпатська Україна.
11:07
Благодійник з Польщі викупив документ для українців з прізвищами НКВДистів Дрогобича
В Україну повернули унікальне історичне джерело: домову книгу 1939-1941 років, в якій вписані мешканці будинку № 2 на вулиці Карпатській в Дрогобичі.
13:39
Обласний архів оцифрував понад 50 справ НКВС на Львівщині
У лютому 2024 року Державний архів Львівської області зробив важливий крок у збереженні історичної спадщини та забезпеченні доступу до архівних документів.
08:37
Чи має Україна право на частину сьогоднішніх угорських територій..?
На цій старовинній гравюрі ви бачите зображення угорського короля Белли IV, із яким виростав і мужнів на сусідній Паннонії (поруч з Карпатами) наш давньоруський король Данило Романович.
10:01
У львівському музеї “Територія Терору” розповіли історію єврейської родини Розенталь
Щорічно 27 січня міжнародна спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту.
09:03
Що “не так” із галицьким гербом..?
Чи не кожна земля в українській державі ще з давнини, мала свій герб. От, яким був герб нашої Галичини..? Скажете: "галка на щиті", то тоді постає інше питання - чому багато з нас майже не задумуючись оперує, часом, словосполученням "галицький лев"? То, зрештою - лев чи галка є гербом Галичини..? Де тут правда..?
10:28
Після 75 років очікувань родичам полеглого воїна УПА передали найвищу нагороду повстанців
Згідно з наказом головного військового штабу УПА, 15 жовтня 1949 року цієї нагороди удостоїли вістуна УПА, стрільця боївки куща ОУН, жителя села Дубаневичі Городоцької громади Михайла Басарабу (псевдо Барабаш).

Відео

10:01
Ветеран зі Львівщини розпочав виробництво бойових дронів завдяки програмі «єРобота»
Максимальна сума гранту для ветеранів, в залежності від кількості робочих місць, може сягати 1 млн гривень, а для членів їх сімей до 500 тисяч гривень.

Фото

11:14
На Львівщині 23-річному паралізованому військовому збирають кошти на реабілітацію
31 березня 2023 року 20-річна Дарина попросила руку і серце у військовослужбовця, який після важкого поранення перебував у реанімаційному відділенні у госпіталі у паралізованому стані. Лікарі кілька разів перепитували в Михайла, чи він свідомо відповів нареченій: «Так».
09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.