У Львові відбудеться відкриття фотовиставки Латвійського фотографа Айвіса Шмулдерса “Не відвертайся”

Подія відбудеться 14 грудня 2024 року о 15:00 у Львівському Фотомузеї (Львівський палац мистецтв) за адресою вул. Коперника, 17.

10.12.2024
У Львові відбудеться відкриття фотовиставки Латвійського фотографа Айвіса Шмулдерса “Не відвертайся”

Назва виставки – «Не відвертайся». Це ніби побажання глядачеві, попередження не відводити погляду, витерпіти все, що представляє ця сцена.

У ньому полягає трагізм нашого часу, авторське сприйняття життя. Другою назвою виставки могло б стати “Банальність”. Те, що бачимо, дуже банально, тобто буденно. Начебто нічого особливого – речі, які трапляються дуже часто. Відбувається це у відомій повсякденній фактурі.

Тому фотографія може бути тут незамінним свідком та інтерпретатором.

Подія відбудеться в рамках Днів латвійської культури під патронатом Почесного консульства Латвійської Республіки у м. Львові в співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Розповідає автор:

Мене, автора цієї збірки, однорічною дитиною разом із родиною затримали як «неблагонадійний елемент» за тиждень до нападу Німеччини на СРСР у червні 1941 р.

Усіх заарештованих, у тому числі і мого батька Вольдемара Шмульдера, відправили в табори ГУЛАГу. Батька судили в Усольлагу і за ст.58 КК РСФСР (про зраду Батьківщини) у травні 1942 р. розстріляли. Його «злочином» проти окупаційної влади була робота інженером-кораблебудівником у вільній Латвійській державі.

Маму і моїх старших сестер Дайну та Інесу вислали до росії в Сибір, де вони працювали у колгоспі. Мати померла від голоду в січні 1943 року. Моїх сестер віддали до дитячого будинку, а мене усиновила дочка російського священника.

На прохання родичів депортованих дітей, Міністерство освіти, створене в окупованій Латвії в 1946 і 1947 роках, організувало повернення латвійських сиріт і напівсиріт зі спеціальних таборів Сибіру в росію. Моїх сестер теж відправили з дитбудинку до родичів на батьківщину. Потім моя старша сестра Дайна, коли їй виповнилося 16 років, знайшла родину, яка мене усиновила. Дайна довела, що я її брат (сестра показала мені мій шрам, який залишився після операції в дитячій лікарні в Ризі в 1940 році) і навесні 1947 року я напівлегально повернувся до Латвії. Мене виховувала прийомна сім’я. Батьки, які були далекими родичами, під час зміни влади потрапили до списків «неблагонадійних» у Латвії та кілька років після війни жили нелегально.

Як фотограф я сформувався в фотостудії ВЕФ радіозаводу і, особливо, як учасник Ризького фотоклубу в 70-80-х роках. Після активної участі у виставках, у 1988 році я отримав міжнародне звання AFIAP. У мене було 32 персональні виставки в Латвії, в Естонії, Словаччині та Польщі. Також брав участь у фотопроєктах у Латвії, Литві, Естонії, Росії, Україні, Швейцарії, Австрії, Німеччині, Франції, США та Японії.

Розголос забезпечують Суспільне Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, інтернет-видання “Площа Галицька” та Фотографії Старого Львова.

До та після події гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.