Музею на Тернопільщині передали повстанський архів

Шумському краєзнавчому музею передали повстанський архів, який був знайдений у 2011 році в піддашші церкви села Кордишів. Це речі упівців і документи підпілля ОУН-УПА, датовані 1943-1945 роками.

21.03.2024
Музею на Тернопільщині передали повстанський архів

Про це Суспільному розповів краєзнавець, начальник відділу Тернопільського обласного центру дозвілля “Терноцвіт” Анатолій Лукащук.

“У 2011 році проводили ремонт церкви в селі Кордишів. І коли розбирали покрівлю, під одним із піддашшя виявили таку незвичайну знахідку. Перше, що там побачили — це граната, яка лежала між бляхою та латою. Чека в неї вже перегнила, один необережний рух і це могло мати плачевні наслідки. Викликали працівників ДСНС, вони забрали гранату і знайшли ще одну. Після цього майстри, які проводили ремонт, змогли спуститися в піддашшя та знайшли там скриню”, – йдеться у повідомленні.

У скрині знайшли чимало особистих речей упівців: 4 матраци, подушки, шинелі, пілотки — деякі солдатів Червоної Армії, одна — чеського зразка. Шинелі були порізані, бо їх упівці використовували для пошиття рукавиць, для прокладок у чоботи. Також виявлений “спенсер”, так на Волині називали своєрідний піджак. На ньому був тризуб ручної роботи.

Також знайшли наказ крайового провідника ОУН Бориса Буруна від 10 січня 1943 року. У ньому є інформація щодо дисципліни в Організації Українських Націоналістів та дотримання.

Серед документів була Резолюція першого установчого з’їзду НВРО — Народно-визвольної революційної організації. Документ датується 17-18 липня 1944 роком. Усі документи були добре збережені.

В одному з блоків документів були листівки підпілля ОУН, які передавали з рук в руки, від хати до хати. До слова, також знайшли передруки часописів. До прикладу, підпільний гумористичний журнал “Український перець”, журнали “Спис повстанця”. Збереглися блокноти упівців, вирізки з українських та іноземних газет.

Тепер усі документи та речі з криївки в Кордишеві будуть у постійно діючій експозиції Шумського краєзнавчого музею.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.