Єдину на Львівщині книжечку на бересті хочуть внести до спадщини ЮНЕСКО

Спеціальні комісії України, Естонії, Латвії, Литви та Польщі подали спільну заявку щодо внесення листів на бересті до Списку документальної спадщини ЮНЕСКО “Пам’ять світу”. Один такий експонат, книжечка на бересті, зберігається у львівському музеї “Територія терору”.

20.12.2023
Єдину на Львівщині книжечку на бересті хочуть внести до спадщини ЮНЕСКО

Про це Суспільному розповів науковий співробітник музею Юрій Коденко.

Книжечку на бересті зробила Марія Секунда з Львівщини. Вона відбувала покарання у Казахстані. Там збирала побажання товаришок на листочках із кори берези, які потім зшила у книжку.

“Ця книжка належала Марія Михайлівні Секунді. Марія Секунда народилася в 1927 році у Львівській області село Малі Ланки. Вона була народжена в селянській родині, а під час визвольної боротьби в 40-50 років вона пішла в підпілля, вона була членом ОУН, очолювала жіночу сітку у своєму селі“, — розповів Коденко.

Через повстанську діяльність жінку засудили до 25 років ув’язнення у Казахстані. Там вона й зібрала побажання товаришок. Дівчата, які відбували покарання разом із нею, лишали переважно віршовані записи.

“Позаяк паперу у них не було, не дозволяли мати, то записи вона робила на берестяній корі. Це був матеріал, який був доступний – принаймні не треба було звітувати”, — зазначив Юрій Коденко.

Після смерті Марії Секунди її помешкання дісталось далеким родичам, бо нікого близького не було. Нові власники викинули майно жінки.

До музею книжечка, листи й інші речі потрапили завдяки сусідці, яка знайшла все це на смітнику й передала у фонд.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.