На Львівщині від початку року демонтували 289 об’єктів комуністичної пропаганди

З початку року у Львівській області демонтовано 289 об’єктів радянської доби, залишилося лише 22.

14.12.2023
На Львівщині від початку року демонтували 289 об’єктів комуністичної пропаганди

Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу повідомила секретар робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Анна Герич.

«Наразі на Львівщині демонтовано 289 об’єктів з 311, які робочій групі вдалося виявити у всіх семи районах від початку 2023 року. З них левова частка – скульптури радянських воїнів або ще частина – примітивні копії «П’єти» Мікеланджело, коли жінка тримає на колінах вбитого воїна. Залишилося 22 об’єкти. І фактично вони у п’яти районах, 11 громадах (всього в області 73 – ред.)», – розповіла Герич.

За словами секретаря робочої групи з питань декомунізації, частина об’єктів, які лишаються в області, мають під собою поховання і статус пам’яток, тому вони просто в черзі на дослідження і перепоховання.

«З питань декомунізації в нас найпроблемніші дві громади : це Лопатинська, де є 11 пам’ятників, і місцева рада навіть не прийняла рішення про їх демонтаж. Це просто якийсь резерват срср на території нашої області. Чому там так є? Напевно, в цій громаді найбільш бездієве керівництво, а коли в самій громаді керівники не розуміють, що таке декомунізація, і мають ностальгію за молодістю, “тамтими часами”, то дуже важко переконати, бо такі голови самі підігрівають протестні настрої. Подібною є Новороздільська громада, де комуністичний пам’ятник в Берездівцях переробили: поміняли написи «велика вітчизняна», «вбиті від рук українських буржуазних націоналістів»… Натомість придумали легенду про якусь Тамару, що чекала упівця, а вбив її радянський солдат. На таких легендах можна вивчати дію пропаганди ворога, бо логіки вони не мають жодної. І дуже прикро, що таким захистом комуністичного спадку досі займається вперто сама голова громади», – додала Герич.

Вона розповіла, що зі всіх сіл області, де було проведено демонтаж, лише 7-8 виявляли супротив. Герич наголошує, що переважно проти виступають не громади, не все село, а окремі старші люди та ті, які не знають історії. Серед їхніх аргументів – це вони встановлювали і доглядали пам’ятник, вони були вищими функціонерами партії чи колгоспу, це монумент «визволителям» тощо.

«Часом люди просто повторюють тези радянської пропаганди. Але ми їм кажемо, що червона армія – це такі самі окупанти, що війна була між двома тоталітарними режимами, що українців мобілізували так само, як мобілізують нас зараз у Криму чи на окупованій Донеччині та Луганщині. Часто «захисники» радянських пам’ятників просто не знають історії, іноді навіть ОУН-УПА називають «бандитами». Але від 27 січня, відповідно до закону, для демонтажу та зміни топонімів потрібно буде лише розпорядження голови громади. Тому ми сподіваємося на продовження плідної роботи. В нас є ще кілька десятків вулиць по різних громадах, які потрібно перейменувати», – зазначила секретар.

Львівщина є піонером зі створення обласної групи з питань декомунізації, яка діє при Львівській ОВА з подання громадської ініціативи “Декомунізація Львівщини” вже рік. Від 2015 року команда тісно співпрацює з громадськими активістами з різних областей. Наразі подібні робочі групи вже створили в Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській, Хмельницькій областях.

 

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.