Як тарифи на воду зросли та знизились

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 29 червня підвищила тарифи на водопостачання і водовідведення для 34 водоканалів.

04.07.2023
Як тарифи на воду зросли та знизились

Як повідомляє “ЛІГА.Бізнес”, через два дні президент Володимир Зеленський назвав це “ганебним рішенням”. А прем’єр Денис Шмигаль наголосив, що це рішення не погоджено з урядом.

Після того НКРЕКП заявила, що скасовує власне рішення щодо підвищення тарифів на водопостачання.

Тарифи на воду повинні були підвищити в середньому на 32% до показників, затверджених в грудні минулого року. Це підвищення було обґрунтовано збільшенням витрат водоканалів протягом року.

Ключовою витратою для водоканалів є електроенергія. Її вартість для бізнесу, а отже і для водоканалів, з початку року зростала декілька разів завдяки рішенням самого регулятора.

Були підвищення тарифів на передання та диспетчеризацію, які отримує НЕК “Укренерго”, а також на розподіл електроенергії для операторів систем розподілу (обленерго). В НКРЕКП вказують, що зростання витрат на електричну енергію склало в середньому 14%.

В структурі тарифів водоканалів витрати на електроенергію займають в середньому 28,8%.

Для прикладу можна взяти структуру витрат декількох окремих водоканалів. В Чернігові електроенергія складає 28% від усієї собівартості послуги водоканалу. В Черкасах цей показник становить 16%. А у Чернівцях – 49%. Це фактично половина тарифу.

Крім того, зазначає НКРЕКП, на збільшення витрат водоканалів вплинули й інші фактори: зростання цін на реагенти та логістику, індексація та підвищення заробітної плати працівникам, збільшення вартості обслуговування кредитів.

Після рішення регулятора про скасування підвищення тарифів, утворилась ситуація, за якої витрати водоканалів значно перевищують надходження від тарифів. При цьому водоканали переважно є комунальними підприємствами.

Діру доведеться покривати іншими бюджетними витратами. Якщо питання ніяк не буде вирішено, в енергосистемі зростатимуть борги. Водоканали не заплатять постачальникам, ті не заплатять генерації, генерація не зможе закупити паливо: вугілля, природний газ або ядерне паливо.

Прикметно, що навіть підвищені тарифи ледве покривали витрати на очистку та доставлення води. Самі водоканали – зазвичай збиткові підприємства, які не мають прибутків. Достатньо подивитись на приклад того самого Чернівціводоканалу.

Автор: Володимир Фомічов, кореспондент LIGA.net, розділ “Бізнес”

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.