Замість Білоруської, Мінської, Брестської в Україні з’явились вулиці на честь білорусів Калиновського, Жизневського, Скобля та «Литвина»

Замість Білоруської, Мінської, Гродненської, Брестської в українських містах з’явились вулиці Михайла Жизневського, Олексія Скобля – білорусів, які загинули в Україні, відстоюючи свободу, а також національного білоруського героя Кастуся Калиновського (1838–1864), першого білоруського революціонера.

25.04.2023
Замість Білоруської, Мінської, Брестської в Україні з’явились вулиці на честь білорусів Калиновського, Жизневського, Скобля та «Литвина»

Для білорусів, які втекли від режиму Олександра Лукашенка, перейменування вулиць в Україні на честь білоруських героїв є виявом взаємної підтримки.

Нещодавно у місті Буча Київської області міська рада перейменувала вулицю Окружну на Іллі «Литвина», це позивний Іллі Хренова. 27-річний білорус воював у складі білоруської роти територіальної оборони «Азов» з першого дня повномасштабного нападу росії на Україну. 3 березня, обороняючи Бучу, «Литвин» був поранений. Його прооперували, але 4 березня він помер.

Ілля Хренов («Литвин») став першим білоруським добровольцем, який загинув, захищаючи Україну. Він закликав білорусів ставати на захист Української держави. «Литвин» поїхав воювати в Україну ще у 2014 році і більше не повернувся у Білорусь. Працював в Україні в ІТ, але повномасштабна війна змінила всі життєві плани ‒ він знову одягнув військову форму.

«До міської ради звернувся із проханням про перейменування вулиці Благодійний фонд «Вільна Білорусь». Мер і депутати підтримали це подання. Сьогодні білоруське керівництво надає можливість росії атакувати Україну зі білоруської території. Є «лукашисти» і патріоти Білорусі, які підтримують і захищають Україну. «Лукашисти» всі речі роблять під радянським прапором, але біло-червоно-білий прапор є прапором Білорусі, під яким воюють білоруські воїни в Україні й відвойовують свободу і незалежність також і своєї держави», – каже депутат Бучанської міськради Василь Олексюк.

На вулиці, яка перейменована на честь білоруського воїна «Литвина», він був важкопоранений.

Перейменування вулиць триває

В організації «Вільна Білорусь» пояснюють, що вдалося, по суті, в останній момент, коли в українських містах і селах проходить дерусифікація, змінити кілька назв вулиць на честь білоруських героїв.

У Звягелі й Чернівцях замість Мінської є тепер вулиця Героя України Михайла Жизневського. 25-річний Михайло Жизневський перебував на Майдані у Києві з перших днів.

У Мукачевому Закарпатської області вулицю Білоруську перейменували на честь антиросійського білоруського повстанця Кастуся Калиновського (1838–1864), який є національним героєм білоруського, польського та литовського народів. Кастусь Калиновський був одним із керівників польського Січневого повстання на сучасних землях Литви й Білорусі й боровся проти російської імперії.

Фонд «Вільна Білорусь» звернувся до міської ради у Львові з проханням перейменувати вулицю Білоруську на честь Калиновського. На Личаківському цвинтарі поховані повстанці Калиновського. Це одне з найбільших місць поховання учасників Січневого повстання 1863–1864 років, яке завершилось поразкою. Після нього у Львів емігрувала велика частина учасників повстання. І у місті навіть заснували Товариство взаємної допомоги учасникам Польського повстання. На Личаківському цвинтарі є пам’ятник активному учаснику повстання Шимону Шидловському, який помер у 1906 році. А за ним є могили понад 200 білоруських повстанців.

«Перейменовані вулиці Білоруська, Мінська, але водночас, ми не губимо зв’язок між обома народами. Посварити білорусів і українців – це завдання Кремля. Йому це вигідно. Ніхто не запитував у білорусів про окупацію росією, ніхто не запитував у білорусів, коли Росія почала наступ на Україну з території Білорусі. У Хмельницькому теж перейменували вулицю Мінську. Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії до України, приїхали білоруси, щоб воювати за європейські цінності. І про це потрібно розповідати. Ми не знаємо точно, скільки загинуло білорусів і скільки воюють. Є кілька батальйонів, які обороняють Україну. Ми маємо сучасних героїв, які борються з російською імперією, яка несе загрозу цілому цивілізованому світу», ‒ говорить керівник Благодійного фонду «Вільна Білорусь» Олексій Францкевич.

Герой Небесної сотні Михайло Жизневський
Герой Небесної сотні Михайло Жизневський

Двоє білорусів ‒ Михайло Жизневський і Олексій Скобля посмертно удостоєні звання Героїв України. Олексій Скобля, як доброволець, воював в Україні з 2015 року. Він загинув 13 березня 2022 року біля Києва, був у групі спецпризначенців. Бійці потрапили у засідку, Олексій Скобля наказав побратимам відступати, а сам залишився їх прикривати. До свого 32-річчя не дожив 2 дні.

Представник громадської організації «Деколонізація України» Вадим Поздняков зауважив, що в українських містах не було багато назв вулиць на кшталт Білоруська, Мінська, Брестська.

«Але всі ті Мінські, Білоруські потрібно перейменувати, їх не має бути на карті України. Є запит на це українців. На жаль, з території окупованої лукашенківським режимом вчиняється агресія на територію України і українці не хочуть бачити такі назви у своїх містах. Маємо замінити ці назви нейтральними, пов’язаними з білорусами, які є близькими до нас, підтримували Україну і боролись за Україну. В Ужгороді одну з вулиць хочемо перейменувати на Калиновського або Жизневського», ‒ каже Вадим Поздняков.

Доброволець Олексій Скобля, 2016 рік

Доброволець Олексій Скобля, 2016 рік
Закон ‒ підписаний

Днями президент України підписав закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», який встановлює заборону на поширення символіки російської імперської політики на всій території України. Кабінет міністрів підготує нормативну базу.

Під час демонтажу пам'ятника радянському генералу Миколі Ватутіну в Маріїнському парку в Києві, 9 лютого 2023 року
Під час демонтажу пам’ятника радянському генералу Миколі Ватутіну в Маріїнському парку в Києві, 9 лютого 2023 року

Згідно з цим законом, в Україні забороняється виготовлення, поширення, публічне використання символіки російської імперської політики. Комітет гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради пояснив, що відповідно до закону, російська імперська політика визнається злочинною і засуджується, пропаганда цієї політики та її символіки забороняється:

– закон набуде чинності через три місяці після опублікування, після чого органи самоврядування і військові адміністрації мають за пів року звільнити публічний простір від символів «русского мира». Тобто, демонтувати пам’ятники й пам’ятні знаки, перейменувати вулиці й інші об’єкти, які присвячені особам, які обіймали керівні посади в органах влади й управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях державних утворень росії й брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики;

– демонтувати пам’ятники, присвячені особам, які публічно підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;

– змінити назви географічних об’єктів та об’єктів місцевої топонімії на честь вищезгаданих осіб, або назви на честь російських міст та інших географічних, історичних та культурних об’єктів росії; прапори та гімни державних утворень росії;

– перейменувати населені пункти, назви яких пропагують російську імперську політику, її діячів чи пропагандистів; назви яких не відповідають стандартам української.

– після набуття законом чинності юридичні особи матимуть місяць, щоб вилучити символи російської імперської політики зі своїх назв, документів та символіки.

– протягом трьох місяців російські символи мають прибрати з товарних знаків.

Галина Терещук

Джерело: Радіо Свобода

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.