В Україні викрили схему з розкраданням зерна на митниці на мільйони гривень

До неї причетні 10 чиновників.

03.01.2023
В Україні викрили схему з розкраданням зерна на митниці на мільйони гривень
Фото: умовне

Правоохоронці викрили схему з розкрадання коштів на експорті українського зерна. Лише за 2022 рік ця схема завдала збитків на 5,2 мільярда гривень. Про це повідомило Бюро економічної безпеки.

За даними слідства, до схеми причетні більш ніж 10 високопосадовців, серед них — заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво одеської митниці. Вони налагодили масштабний механізм ухилення від сплати податків за експорт українського зерна. Через це держава недоотримала 5,2 мільярда гривень, кажуть у БЕБ.

До схеми залучили понад 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них масово скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств і великих агрохолдингів. Продукцію передавали з однієї фірми-прокладки до іншої, щоб заплутати ланцюги постачань та уникнути сплати податків. Після цього зерно передавали експортерам для продажу за кордон.

Співробітники БЕБ завчасно виявили, що використовуються ризикові підприємства для експорту, і письмово попередили про це Держмитслужбу. Проте чиновники не врахували зауважень і дозволили продаж понад мільйона тонн зерна за кордон. Цю пшеницю вивозили через термінали в Одеському, Чорноморському та Південному портах.

Правоохоронці провели 30 обшуків в адмінприміщеннях Держмитслужби, Одеської митниці та на митних постах трьох портів, а також за місцем проживання службовців Держмитслужби. Вони вилучили чорнові записи, документи в електронному вигляді та мобільні телефони.

Також вилучили документи, які можуть свідчити про обізнаність посадовців щодо підприємств з ознаками ризиковості серед експортерів зерна.

Триває досудове розслідування за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу — зловживання владою або службовим становищем. Зараз ухвалюється рішення щодо повідомлення про підозру учасникам схеми.

За цією статтею загрожує арешт до 6 місяців або обмеження чи позбавлення волі до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років, зі штрафом від 2550 до 12 750 грн.

Фігурантам справи ще не оголосили підозру. Наразі триває розслідування для встановлення всіх обставин правопорушення, визначення точних збитків держбюджету і притягнення винних до відповідальності.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.