У Польщі одночасно демонтують чотири пам’ятники “вдячності Червоній армії”

27 жовтня – вперше в історії – одночасно в чотирьох польських містах відбудеться демонтаж чотирьох пам’ятників, присвячених Червоній армії.

27.10.2022
У Польщі одночасно демонтують чотири пам’ятники “вдячності Червоній армії”
Фото: умовне

Про це, як пише “Європейська правда”, йдеться у повідомленні Інституту національної пам’яті Польщі (ІНП).

Процес транслюватиметься у прямому ефірі на сайті IPN та в соцмережах регіональних відділів Інституту, Початок – о 10:00 за київським часом.

Пам’ятник “Подяка Червоній Армії” у Глубчицях був встановлений у 1945 році у міському парку. На ньому вшанували пам’ять воїнів Червоної Армії, загиблих у Глубчицькому районі. Обеліск, перед яким стоїть фігура радянського солдата з автоматом, був встановлений на постаменті колишньої Колони Перемоги, що увічнювала прусські перемоги кінця 19 століття. Знесення пам’ятника в Глубчицях включатиме демонтаж обеліска та радянського солдата зі збереженням історичного цоколя 19 століття, на якому буде встановлено новий пам’ятний знак, профінансований ІНП. 

У Бичині пам’ятник “Подяка Червоній Армії” був встановлений у 1945 році 1 травня поряд з Президією Міської національної ради. На ньому вшанували пам’ять 38 червоноармійців 1-го Українського фронту, які загинули в боях за місто в січні 1945 року. У 1950-х роках вони були ексгумовані, а останки червоноармійців перенесені на інші кладовища. Пам’ятник зберігся. Він мав форму обеліска, що звужується догори, і був увінчаний п’ятикутною зіркою. Кілька років тому з пам’ятника було знято червону зірку та табличку із зазначенням, кому він присвячений.

У Боболіцах пам’ятник був встановлений у 1945 році радянськими солдатами. Пам’ятник-обеліск цегляний, оштукатурений, на передній стіні – меморіальна дошка з написом російською мовою: “Вічна слава нашим героям, полеглим у боротьбі за свободу і незалежність нашої Батьківщини 1945 року”. Меморіал встановлено на шести могилах воїнів Червоної Армії, останки яких були ексгумовані у 1952 році та перенесені на цвинтар у Кошаліні.

У Сьвєнтокшиському воєводстві також буде демонтовано пам’ятник воїнам Червоної Армії, який знаходиться на узліссі біля дороги № 765, що з’єднує Шидлов з Курозванкою, на території Сташівської лісової комісії. На монументальному кам’яному пам’ятнику у вигляді порталу встановлено меморіальну дошку з написом: “З цього місця 12 січня 1945 року о 4 годині війська 1-го Українського фронту Радянської Армії під командуванням маршала І.С. Конєва ураганним вогнем розпочали зимову наступальну операцію, в результаті якої було визволено Польщу і розгромлено гітлерівську Німеччину. Слава непереможній Радянській Армії”.

У березні 2022 року президент ІНП звернувся до органів місцевого самоврядування із закликом прибрати з публічного простору всі назви та символи, які все ще вшановують осіб, організації, події чи дати, що символізують комунізм.

Завдяки зверненню розпочався черговий етап декомунізації в Польщі. Все більше місцевих органів влади хочуть позбутися залишків тоталітарної системи. Демонтаж пам’ятників є практичною реалізацією закону від 1 квітня 2016 року про заборону пропаганди комуністичного або іншого тоталітарного тоталітарного режиму в назвах структурних підрозділів, допоміжних підрозділів комунальної власності, будинках, спорудах, об’єктах та обладнанні комунальної власності та пам’ятниках.

Коментарі

12:41
Історія 23-річного добровольця, який став командиром взводу безпілотників на передовій
Взимку 2023 року 23-річний комп’ютерний інженер Сергій із Рівненщини твердо вирішив – з власної ініціативи вступити на військову службу. І так колишній програміст став очима артилерійської бригади: спостерігає за військовою технікою російських окупантів з допомогою безпілотних авіаційних комплексів та допомагає підрозділам гармашів її ефективно знищувати. На даний момент молодший лейтенант уже став командиром взводу безпілотних авіаційних комплексів 44 Окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України.
18:35
Переможцем тендеру буде «несподівано», але знову ОНУР?
Якщо не садиш дерева, то не ремонтуєш дороги у Львові.
13:18
Суд відпустив під заставу 90 тисяч гривень скандального львівського забудовника Андрія Кучму
Компанія ТОВ «Гарнобуд» Андрія Кучми фігурує в численних судових позовах.
20:51
Страх і ненависть до ТЦК: чому українці не люблять цю структуру?
Нещодавні неадекватні заяви й дописи нардепа Гончаренка спричинили нову хвилю дискусій щодо ТЦК. І якщо одні зауважують, що робота цієї структури — головне джерело поповнення лав українського війська, то інші наголошують на "свавіллі", "бусифікації" та порушенні прав людини. Проте не все так просто, як би нам хотілось. Бо ж ТЦК — це також частина Збройних сил України, а нехаяти власних військових у час, коли вам загрожує ворог — дуже небезпечно. То де взялась ненависть до ТЦК, хто у цьому винен і якою є роль "простих українців"? Давайте з'ясуємо.