Гросмейстер зі Львова Адріан Михальчишин розповів про євреїв, росіян, жінок у шахах, Академію Каспарова та джинси

Адріан Михальчишин – гросмейстер, науковець, письменник та один з найавторитетніших тренерів світу.

12.01.2025
Гросмейстер зі Львова Адріан Михальчишин розповів про євреїв, росіян, жінок у шахах, Академію Каспарова та джинси

Адріан Михальчишин, який нещодавно відзначив своє 70-річчя, у програмі Олега Радика “Go про” поділився, що задоволений тим, чого зміг досягнути. Гросмейстер виховав не одне покоління відомих шахістів з різних країн.

“Назад, якщо оглянутися, я можу бути задоволений з тих всіх учнів, яких я маю. Своєю роботою в міжнародних організаціях і навіть в Українській федерації, і Львівській федерації. Я очолював 10 років Тренерську комісію Світової федерації, зараз я є Почесний голова Європейської тренерської організації. Працюю багато. Зараз директор в Академії Каспарова… Це є старт нового сезону, багато учнів, десь 500 учнів зі всіх країн світу”, – зазначив легендарний шахіст.

До слова, українських учнів в Академії багато і їм намагаються дати кращі умови, оскільки це є напівкомерційна організація з низькими цінами, аби шахова освіта була доступною всім.

Варто зазначити, що легендарний шахіст міг би робити кар’єру в теоретичній фізиці:

“Я любив фізику. Якби я мав більше часу і працював краще, то, безумовно, знаючи той алгоритм, який я маю для праці над шахами, я би щось досягнув. Ну, можливо, став би професором фізики… Але дивлюся назад: ну невже би я відвідав 100 країн, невже би я познайомився з президентами, з директорами найбільших світових банків?!”

Олег Радик запитав гросмейстера, чи є щось, про що шкодує відомий шахіст. Михальчишин відповів, що у нього була замала дисципліна в праці. За його словами, в шахах, як і в спорті, є дуже важлива дисципліна.

“В мене був такий характер, як Наполеон казав про маршала Массена: “Він починає думати тільки тоді, коли починають стріляти гармати.” От я все відкладав…”, – зазначив Михальчишин.

Зокрема він наголосив, що зараз вчить молодих шахістів бути дисциплінованими: “Перемоги показують тобі, що ти на правильному шляху, а поразки – тебе вчать. Без поразки нема навчання”.

Окрім цього Михальчишин поділився з глядачами думкою, чи може жінка стати Чемпіоном світу серед чоловіків.

“Ви розумієте, тут має бути величезний талант, геніальність. Ну, Юдіт Полгар була величезний талант, але, можливо, вона не була геніальна. В тому плані, щоб перемогти всіх сама, бо генії тільки перемагають всіх… Але тут має йти якась, так би мовити, піраміда Аполлона: має йти група шахісток, які одна з одною конкурують, серед них виходять найкращі і вони потім боряться з мужчинами”, – пояснив  гросмейстер.

Також він додав, що зараз шахістки становлять всього 10% серед усіх шахістів-чоловіків і жінки, на його думку, розглядають шахи по-іншому.

“Для них (ред.- дівчат) це є інтелектуальний спорт, інтелектуальна забава. Для хлопців то є боротьба, самоствердження, на життя і на смерть. Чому на турнірах, навіть дитячих, хто плаче?! Не дівчатка, хлопці плачуть”.

Окрім цього Михальчишин розповів, кого саме можна вважати геніальними шахістами:

“Фішер, Каспаров, Карлсен вони є близькі до геніїв, я думаю, вони можуть кваліфікуватися до того. Але Ботвинник був гуру, вчитель всіх. Ми всі вийшли з Ботвинника, з його школи, я сам мав нагоду діставати від нього лекції. Він сказав, що єдиний геній в шахах то був Капабланка, він сам вчився грати без нічого. А ось ці троє (Фішер, Каспаров, Карлсен) , я думаю, що можна їх зарахувати до геніїв.”

У програмі гросмейстер також розповів про шахістів-євреїв та шахістів-росіян.

“Євреї завжди вважали, що шахи – то пробний камінь людського ума, що то є дуже колосальні, інтелектуальні вправи і тому вони посилали (ред. – на навчання) дітей. Я пам’ятаю, коли я прийшов в Палац піонерів, то я був один, ну може 2, українці на групу з 20 чоловік… Зараз вони (ред.- євреї) пішли в інші справи, особливо в ІТ… Так що нема зараз видатних єврейських талантів. Але вони заклали основу для розуміння того, що шахи є неймовірно корисне заняття”, – поділився відомий шахіст.

Стосовно росіянина Аркадія Дворковича, який з жовтня 2018 року став Президентом ФІДЕ, Михальчишин зазначив, що “він дозволив, щоб Крим і окуповані українські території ввійшли в Російську шахову федерацію.” З цього приводу Комісія з етики Міжнародної федерації шахів вирішила призупинити членство ФШР на два роки, а Дворкович отримав догану. Утім, згодом догану скасували.

“Хоча російські шахісти зараз виграли Чемпіонат світу з рапіду… Але їх присутність в шаховому світі зменшилась: хто міг, той повтікав. Десь близько двадцяти збірних отримали поповнення, підсилення за рахунок російських шахістів, які проти війни, які живуть на Заході… Хоча там теж є питання, бо вони можуть бути агентурою, яка розповсюджена по всьому світі. Наприклад, Відень. Чому там зараз прийшов до влади Правий урад, Права партія проросійська, антиукраїнська?! Відень є кубло російського шпигунства, ще з 50-х років”, – наголосив Михальчишин.

Натомість гросмейстер зазначив, що столицею українства вважає Львів.

“Тому що українство збереглося у Львові, не в Києві… В Києві було письменників кілька десяток, журналів випускалося, але Київ говорив по-російськи… В 60-х роках центр був зрусифікований, Львів став справді українським, коли був збудований Сихів, Люблінська (“Коли переїхали наші села”, – додав Олег Радик).

Яка ситуація з шахами у Львові і чого бракує, Михальчишин відповів:

“Найперше це є організаційна проблема: треба вчителів математики, фізики, фіз. виховання брати зі школи чи з Федерації давати своїх… Програм нема, правильних програм як вчити дітей нема… З шахів дитина повинна дістати здатність логічного мислення, навиків і прийняття рішення”.

Гросмейстер також процитував Василя Сухомлинського: “Процес в школі неможливий без шахів”.

На думку Михальчишина, ліниві люди і шахісти, які нездатні зробити програми для шкільних занять в шахи, – одна з причин, чому цьому інтелектуальному спорту немає місця у Львові.

Важливо зазначити, що шахіст також поділився думкою стосовно освіти в Україні та світі. Зокрема, він торкнувся питання щодо викладання історії в УКУ: “Кафедра історії то є абсолютно диструктивна кафедра: Грицак, Зайцев і інша компанія… 12 істориків підписали лист відносно українсько-польських відносин (ред. – Друге польсько-українське комюніке «Польсько-український діалог порозуміння» щодо історичного минулого обох народів, зокрема в роки Другої світової війни) і всю вину звалили на УПА. І наші ті історики виправдовуються, кажуть “ми були не згодні з тим, але ми підписали”. В них нема принциповості.”

Також Михальчишин наголосив, що наука в нинішній час потребує фінансування. Як приклад – заробітня плата професора в університеті.

“Головна проблема – бідність. Професор університету зараз заробляє не набагато більше, ніж касирка в супермаркеті. Професор мав зарплату за совітських часів 500 рублів, якої не мав секретар обкому партії, секретар мав 350. Так само на Заході: на Заході з 60-х років зарплати лишились практично ті самі в професурів, тому вони всі стали марксистами… На професуру і на освіту в світі не те, що є тиск, її просто замели в кут”, – пояснив гросмейстер.

Олег Радик у програмі також попросив прокоментувати надемоційну реакцію українського гросмейстера Василя Іванчука на поразку у шаховій партії чемпіонату світу з бліцу від представника США Даніеля Народицького. Під час партії з американцем Іванчук не встиг зробити хід за шість секунд та розплакався.

“Він є легендарний шахіст, він був неймовірно сильний… В кожного є свої мінуси і тому вони не дали йому стати Чемпіоном світу. Він був дуже близький, в одному кроці від звання Чемпіона світу. Для нього то була поразка, бо для нього шахи є все, він настільки любить шахи, то його життя… Для нього то є поразка в такій виграній позиції, що він би одною рукою виграв її в молодості”, – зазначив гросмейстер.

Насамкінець Адріан Михальчишин поділився думкою стосовно дрескоду у шахах. Відомо, що одного разу Магнус Карлсен покинув Чемпіонат світу зі швидких і бліцшахів у Нью-Йорку, де він захищав свій титул, коли йому сказали, що він не може продовжувати грати в джинсах. Дрескод ФІДЕ для чемпіонату зазначає, що чоловіки повинні носити “брюки темного кольору”.

“В шахах є проблєма: проблєма, шо нема уніформи”, – поділився Михальчишин.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.